Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
wtorek 21 marzec 2023

Marzec - Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt

Sterylizacja i kastracja psów i kotów jest jednym z bardziej pospolitych i bezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, wykonywanych codziennie w gabinetach weterynaryjnych w całej Polsce, który niesie sporo korzyści dla samych psów i kotów.

dog-1217513 1280

Coraz większa liczba właścicieli decyduje się na przeprowadzenie u swoich podopiecznych zabiegów sterylizacji czy kastracji. Wybór ten często wynika nie tylko z troski o zdrowie psów i kotów, ale również z chęci zapobiegnięcia niechcianym miotom; niejednokrotnie bardzo trudno jest znaleźć dom kilku psiakom i kotkom rocznie. Niestety, nadal niektórzy ludzie na sterylizacje patrzą jak na krzywdę wyrządzaną zwierzętom, równocześnie wielu z nich nie widzą nic złego w topieniu, duszeniu, czy porzucaniu na pewną śmierć szczeniaków i kociąt.

Czym jest sterylizacja lub kastracja psów i kotów?

Sterylizacja to zabieg przeprowadzany u suk i  kotek, polegający na wycięciu jajników oraz macicy, zaś kastracja to zabieg przeprowadzany u psów i kocurów, polegający na usunięciu jąder. Zarówno kastracja, jak
i sterylizacja to zabiegi przeprowadzane tylko w gabinetach weterynaryjnych w ramach rutynowych zabiegów chirurgicznych. Efektem zabiegu jest całkowita i nieodwracalna bezpłodność do końca życia zwierzęcia.

Kiedy można kastrować i sterylizować psy i koty?

Suki można sterylizować już od 3 do 6 miesiąca życia, zaś psy około 7 – 12 miesiąca, koty powyżej 6-8 miesięcy, kotki przed pierwszą rują, w wieku 5-6 miesięcy. Mitem jest również przekonanie, że przed sterylizacją suka powinna dostać cieczki. Suka również wcale nie musi mieć jednego miotu szczeniąt przed sterylizacją, tak samo kotka. Zarówno suka jak i kotka kierują się instynktem, nie mają świadomości tego, że może mieć szczeniaki czy kocięta – dopiero z chwilą, kiedy znajduje się w ostatnich tygodniach ciąży, budzi się w nich instynkt macierzyński, polegający na tym, że czują się odpowiedzialne za odkarmienie i doprowadzenie do dorosłości swojego potomstwa. Słabsze i chore osobniki są zwykle przez nie odrzucane, co kończy się dla nich śmiercią głodową. Tutaj suka jak i kotka nie kierują się uczuciami, ale przede wszystkim instynktem oraz prawem do przetrwania, dzięki któremu wybierają z miotu tylko te szczenięta i kocięta, które mają szanse przeżyć.

Co daje sterylizacja suki i kotki?

Jest wiele plusów, wynikających z przeprowadzonego u suki zabiegu sterylizacji. Oto kilka z nich:

  • zapobieganie ciążom,
  • zapobieganie urodzeniu się kolejnych nadprogramowych szczeniąt i kotów,
  • zapobieganie nowotworom,
  • zapobieganie ropomaciczu,

Co daje kastracja  psa i kocura?

  • nie wdaje się w bojki,
  • nie ucieka i nie włóczy się,
  • nie znaczy terenu swoim zapachem,

DROGI MIESZKAŃCU

Możesz zapobiec takim zdarzeniom na przyszłość !!!
Ponad połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów i kotów ginie tragicznie lub umiera z braku opieki, ponieważ nie starcza dla nich ludzkich domów.

Sterylizacja jest jedynym sposobem  rozwiązania problemu nadpopulacji  bezdomnych zwierząt.
Nie bądź obojętny na cierpienie niechcianych zwierząt. Wejdź na stronę www.akcjasterylizacji.pl

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00