W związku z wprowadzonym stanem epidemii w trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Marklowicach informuje o ograniczeniu w funkcjonowania tutejszego OPS
1.Ośrodek ogranicza przyjmowanie osób zainteresowanych (z wyłączeniem sytuacji nadzwyczajnych), po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
2.Kontakt klientów z pracownikami Ośrodka następuje wyłącznie telefonicznie lub mailowo w godzinach pracy Ośrodka.
3.Pracownicy socjalni pracują w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej, a weryfikacja potrzeb osób zainteresowanych odbywa się zdalnie tj. telefonicznie lub mailowo.
4.Sprawy można załatwiać w następujący sposób:
Elektronicznie:
- za pośrednictwem portalu empatia.mpips.gov.pl
- poprzez ePUAP/opsmarklowice/skrytka (wymagane jest posiadanie profilu zaufanego, bezpiecznego podpisu elektronicznego)
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej (tylko świadczenia wychowawcze tj. 500+)
Tradycyjnie -w wersji papierowej:
- osobiście w OPS tylko w razie bezwzględnej konieczności po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym
- za pośrednictwem Poczty Polskiej
W przypadku nadania listu poleconego, za termin złożenia wniosku przyjmuje się datę nadania, zaś w przypadku wysłania wniosku listem ekonomicznym, datą przyjęcia wniosku jest data wpływu do OPS.
Dane teleadresowe:
tel. stacjonarny 32 455 06 84,
tel. komórkowy pracownicy socjalni 690 141 999,
tel. komórkowy świadczenia rodzinne 507 494 232
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.,
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Wzory wniosków do pobrania wraz z objaśnieniami znajdują się poniżej:
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka - objaśnienie
Wzór wniosku o jednorazową zapomogę z tutyłu urodzenia dziecka
Specjalny zasiłek opiekuńczy - objaśnienie
Wzór wniosku o specjalny zasiłek opiekuńczy
Świadczenie pielęgnacyjne - objaśnienie
Wzór wniosku o świadczenie pielęgnacyjne
Świadczenie rodzicielskie - objaśnienie
Wzór wniosku o świadczenie rodzicielskie
Świadczenie wychowawcze 500+ objaśnienie
Wzór wniosku o świadczenie wychowawcze 500+
Świadczenie z funduszu alimentacyjnego - objaśnienie
Wzór wniosku o świadczenie z funduszu alimentacyjnego
Zasiłek pielęgnacyjny - objaśnienie
Wzór wniosku o zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek rodzinny - objaśnienie
Wzór wniosku o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami
Zaświadczenie lekarskie potwierdzające opiekę medyczną
Osoby ubiegające się o przyznanie świadczeń z pomocy społecznej mogą skorzystać z poniższego druku lub napisać wniosek własnoręcznie:
W przypadku, gdy o świadczenia z pomocy społecznej ubiegają się osoby pozostające w zatrudnieniu do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o zarobku:
Zapoznanie się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych i przysługujących z tego tytułu praw w związku ze wsparciem z zakresu pomocy społecznej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 1922,00 zł netto.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje jednorazowo w wysokości 1 000 zł na jedno dziecko.
Wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpatrzenia.
Do ustalenia prawa do tzw. „becikowego” obowiązują te same zasady i dokumenty co do ustalania dochodu rodziny do zasiłku rodzinnego tj.: dochód rodziny (osoby uczącej się) ustalany będzie na podstawie dochodów z roku bazowego 2018 i wszystkich innych zmian po tym roku (w tym zmian zatrudnienia).
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje, jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Do wniosku o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka należy dołączyć zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.
Zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu może wystawić lekarz lub położna. Warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie dotyczy osób będących prawnymi albo faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko.
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka nie wchodzi aktualnie w zakres przedmiotowy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W związku z tym, wykonywanie pracy za granicą przez jednego z rodziców nie ma znaczenia dla właściwości organu do wydania decyzji w sprawie.
Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice
tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
GODZINY URZĘDOWANIA
pon. wto. śro. | od godz. 7:30 do godz. 15:30 |
czwartek | od godz. 7:30 do godz. 17:00 |
piątek | od godz. 7:30 do godz. 14:00 |
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...