Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 27 marzec 2023

Działania MZK w zakresie transportu zbiorowego w czasie stanu epidemii

Kolejne ograniczenia w komunikacji
Władze centralne, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19, wprowadziły wytyczne dotyczące komunikacji zbiorowej. Do 11 kwietnia dozwolona liczba osób, jakie mogą przebywać w środkach komunikacji miejskiej, musi odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu. W przypadku standardowego autobusu komunikacji miejskiej MZK (ok. 30 miejsc siedzących) maksymalna liczba pasażerów to 15 osób.
Mamy do czynienia z sytuacją szczególną. Ograniczenia są wprowadzane z uwagi na zdrowie i życie pasażerów. W przypadkach zauważalnych przekroczeń liczby podróżnych można się spodziewać reakcji MZK. Liczymy jednak przede wszystkim na rozsądek i rozwagę podróżnych.
Jeśli okaże się, że liczba pasażerów w konkretnym przypadku jest znacznie większa, kursy te zostaną wzmocnione dodatkowymi autobusami. Nie będzie to możliwe bez dokładnych danych dotyczących liczby osób w pojeździe, dlatego tak ważne jest przykładanie e-biletu do kasownika przez wszystkich pasażerów. W przeciwnym razie dane gromadzone w systemie obsługi podróżnych nie będą pełne i miarodajne.

Na jednym bilecie także komunikacją rybnicką
Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju porozumiał się z rybnickim Zarządem Transportu Zbiorowego w sprawie udogodnień dla pasażerów. Od 26 marca bilety okresowe (miesięczne, dwutygodniowe i tygodniowe) zakupione w MZK będą honorowane w ZTZ i odwrotnie. Oznacza to spore ułatwienia dla pasażerów korzystających na co dzień z usług obu wspomnianych instytucji. Skorzystają mieszkańcy wielu miast i gmin, m.in. Radlina, Pszowa czy Rydułtów. Zasady te obowiązują tymczasowo. Są swoistym programem pilotażowym, który, być może w niedalekiej przyszłości, wprowadzony zostanie na stałe.
Przypominamy, że doładowanie biletu okresowego jest możliwe bez konieczności wychodzenia z domu za pośrednictwem strony internetowej www.e-biletmzkjastrzebie.com. W obecnej sytuacji (stan epidemii) to najlepsza forma uzupełnienia środków.

Zmiana rozkładu jazdy na czas epidemii
Rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 wymaga podejmowania konkretnych i odważnych działań także w komunikacji zbiorowej. Od najbliższego czwartku wchodzą w życie zmiany ważne dla pasażerów MZK Jastrzębie.
Zawieszenie kursów, na których nie ma pasażerów i pozostawienie autobusów dowożących ludzi do pracy, to główne założenia tymczasowej zmiany rozkładu jazdy. Wejdzie ona w życie 26 marca. Ważne jest, aby transport zapewnić ludziom pozbawionym alternatywnych środków komunikacji. Dlatego też utrzymane zostaną m.in. kursy dowożące ludzi do pracy, a jeśli będzie taka potrzeba wzmocnione dodatkowymi autobusami. Nie będzie to możliwe bez dokładnych danych dotyczących liczby osób w pojeździe, dlatego tak ważne jest przykładanie e-biletu do kasownika przez wszystkich pasażerów. W przeciwnym razie dane gromadzone w systemie obsługi podróżnych nie będą pełne i miarodajne.
Tymczasowy rozkład jazdy będzie dostępny od dzisiaj (środa 25 marca) na stronie internetowej www.mzkjastrzebie.com. W formie papierowej pojawi się także na przystankach. Tutaj prosimy pasażerów o wyrozumiałość. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i pracownicy MZK nie będą w stanie, w tak krótkim czasie, rozkleić rozkładów jazdy na wszystkich przystankach. Jest ich ponad tysiąc. Zadanie powinno być wykonane do końca tego tygodnia.

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00