Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
piątek 31 marzec 2023

Od poniedziałku większy limit pasażerów w autobusie

Większy limit pasażerówZe względu na zagrożenie epidemiologiczne w marcu rząd zdecydował o drastycznym ograniczeniu liczby osób w autobusach. Nie może być ona większa niż połowa miejsc siedzących. Regulacja ta nie uwzględnia miejsc stojących, co w praktyce ograniczyło dozwoloną liczbę pasażerów o około 80 procent.
Od poniedziałku 18 maja nastąpi zmiana tych regulacji. Limit to 30% miejsc siedzących i stojących. Tak więc standardowy autobus obsługujący linie MZK Jastrzębie będzie mógł przewieźć nie 15, a ok. 30 osób. Dzięki temu nie będzie już konieczności podstawiania dodatkowych autobusów na trasach najbardziej obleganych.


W dalszym ciągu tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Zmianą jest możliwość wejścia do autobusu dodatkowych osób, które podróżują stojąc, przy zachowaniu bezpiecznej odległości. W każdym autobusie znajduje się informacja o liczbie pasażerów mogących wejść do środka (różna ze względu na rodzaj pojazdu). Jeśli limit zostanie przekroczony, kierowca może poprosić kolejne osoby o opuszczenie autobusu. Przypominamy, że może to także uczynić wobec osób podróżujących bez maseczki ochronnej. Wynika to nie tylko z obowiązujących rozporządzeń Ministra Zdrowia, ale także z przepisów ogólnych. Zgodnie z nimi „osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi w transporcie mogą być niedopuszczone do przewozu lub usunięte ze środka transportowego".
Przestrzeganie obowiązujących obostrzeń leży w gestii firm przewozowych, przedsiębiorstw komunikacyjnych. W przypadku MZK mówimy o pięciu podmiotach, które obecnie realizują transport na zlecenie MZK Jastrzębie. Z jednej strony, w sytuacji nieprzestrzegania zasad, interwencję podejmują kierowcy. Z drugiej, pasażerowie czujący się zagrożeni. - Oczywiście może to wywoływać drobne nieporozumienia, dlatego prosimy pasażerów o przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń i wyrozumiałość – apeluje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie. Przypomina on jednocześnie, że podstawowym obowiązkiem pasażerów jest posiadanie ważnego biletu oraz przestrzeganie, wspomnianych już, regulacji dotyczących porządku i bezpieczeństwa przejazdu.

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00