Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 8 sierpień 2022

Znani Marklowiczanie

Jan Karwot skrzypek, malarz.

Jan Karwot – skrzypek, malarz.

Jan%20JPG.jpgUrodził się 29 października 1936 roku w Marklowicach Dolnych. Był synem Franciszka Karwota i Magdaleny Karwot z domu Fojcik.
Obdarzony muzycznym słuchem i za przykładem swojego stryja Michała Karwota, skrzypka w katowickiej Orkiestrze Polskiego Radia, w 1964 roku ukończył studia muzyczne w klasie skrzypiec w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Odtąd przez 31 lat grał w orkiestrze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Był człowiekiem wielu talentów. Z wykształcenia był muzykiem, lecz równocześnie z pasją rysował i malował. W tej dziedzinie był samoukiem, którego talent i nieprzeciętne umiejętności doceniali krytycy i artyści dyplomowani. Tematów do jego rysunków i obrazów dostarczały mu liczne podróże po świecie, które Jan Karwot odbywał z zespołem „Śląsk” oraz nieodłączną sztalugą i akwarelami. Swoje prace zestawiał w wiele cyklów: „ Twarze”, „Rysowane w podróży”, „Dusze zwierząt umarłych”, ”Drzewa”, ”Akty” i inne, które często grupowały się w związku z wystawami.

W jego rysunkach i obrazach pełno jest ukrytych aluzji, przenośni i symboli. Jego twórczość odbiega od realizmu, po to jednak, by nadać tej sztuce bardziej swoisty, dramatyczny sens. Powtarzające się w obrazach Jana Karwota fragmenty gotyckich wież, cerkiewnych kopuł, kamiennych mostów czy drapaczy chmur są reminiscencjami podróży do Francji, Zagorska, Włoch i Detroit.128_2855%2029x39%20cm%20akwarela.jpg Twórczość Jana Karwota jest trudna w percepcji. Przesycona jest niepokojem, pesymizmem, swoistym zagubieniem w tym najpiękniejszym i zarazem najokrutniejszym ze światów. Ograniczona gama kolorystyczna z przewagą odcieni błękitu przełamywanego zielenią lub szarością, budząca niepokój i potrzebę refleksji treści spowodowały, że do Jana Karwota przylgnęło miano maga akwareli. Jednych zachwycał, innych wręcz przerażał swymi fantasmagorycznymi wizjami. Nikogo nie pozostawiał obojętnym. Zdaniem recenzentów jego sztuki cyt. „ten niepokój jest prawdziwym sukcesem Jana Karwota – mistrza cyzelatorskiej sztuki ołówka pędzla i piórka, użycia kreski, farby wodnej i plamy.”
Po sukcesach w dwóch wystawach indywidualnych w Rybniku i zbiorowej w Katowicach, na podstawie prac w 1970 roku został przyjęty do katowickiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków

.

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00