Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 8 sierpień 2022

Znani Marklowiczanie

Jan Karwot skrzypek, malarz.

127_2749%2036x48%20cm%20akwarela.jpgW 1971 roku prace Jana Karwota wystawiono w Zakopanem oraz w renomowanej wówczas Galerii Janusza Boguckiego w Warszawie. W latach 70 i 80 artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, między innymi w Austrii, Wielkiej Brytanii, Czechosłowacji, Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, w Niemczech i USA. W 1986 roku wystawiał swe prace w Galerii Opus państwa Wojciechowskich we Wrocławiu.
Działalność wystawienniczą kontynuował w latach dziewięćdziesiątych. Miał indywidualną wystawę w Ostrawie, Austrii, Hamburgu i Dorsten (RFN). W kwietniu 1998 roku, w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku zorganizowano tematyczną wystawę pt. „ Kobieta w malarstwie Jana Karwota” a już 21maja w Teatrze Ziemi Rybnickiej otwarto „Retrospektywną wystawę rysunków” tego artysty z lat 1965 – 1998, będącą podsumowaniem 30 letniej drogi twórczych poszukiwań i ewolucji warsztatu artystycznego. Na wystawie zaprezentowano ponad sto kartonów wybranych z olbrzymiego dorobku.
Miał około czterdzieści wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Otrzymał nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach ogólnopolskich:
- 1972 r. - II nagroda w konkursie malarskim ZPAP w Katowicach
- 1974 r. – I nagroda w konkursie malarskim ZPAP w Katowicach.
- 1980 r. – II nagroda na XXXIV Salonie Zimowym Plastyki w Radomiu.
- 1984 r. - I nagroda w Ogólnopolskim Triennale Akwareli w Lublinie.
- 1987r.– I nagroda ex aequo w II Ogólnopolskim Triennale Akwareli w Lublinie.
- 1997 r.- I nagroda w konkursie plastycznym pt. „ Człowiek i życie”,
zorganizowanym przez Koło ZPAP w Rybniku.
Zmarł nagle 11 września 1998 roku w Rybniku. Miesiąc po nagłej,? zaskakującej śmierci zorganizowano pierwszą, pośmiertną wystawę prac artysty pt. „Rysowanie w podróży” w Muzeum Okręgowym w Wodzisławiu Śląskim.
Jego osobowość i zarazem twórczość trafnie scharakteryzował Grzegorz Walczak w pośmiertnym nekrologu zamieszczonym w październikowym numerze „Gazety Rybnickiej”:
„Wymagający wobec siebie, był niezwykle tolerancyjny względem innych. Zawsze skromny, nade wszystko pracowity. Kochał życie pełnią zmysłów – nie tylko w dźwiękach, kształtach i barwach. I z niepokoju o tę pełnię życia wyrosła jego sztuka: trudna, głęboka – na miarę drugiej połowy XX wieku. Wiem że czuł niedosyt, a przecież odszedł jako człowiek spełniony, jako artysta w pełni sił twórczych.” ........” I choć snuł rozliczne plany jako pierwszy dodałby zaraz:
Tak mało powiedziałem,
Nie zdążyłem.
Serce moje zmęczyło się
Zachwytem,
Rozpaczą,
Gorliwością
Nadzieją.
Twój brak to wielka strata, ale stałeś się obywatelem Wielkiego Muzeum Wyobraźni, w którym spełniają się wszystkie nadzieje, marzenia i plany.”

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00