Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 8 sierpień 2022

Znani Marklowiczanie

Jan Karwot skrzypek, malarz.


P.S. [od autora]
126_2621Tunezja-Port%20e%20Tunisie%2029x18%20cm%201964%20tusz.jpgJan Karwot mieszkając na stałe w Rybniku żywo interesował się wszystkim, co działo się w Marklowicach, jego rodzinnej miejscowości. Na wiadomość o przygotowywanej do druku pierwszej edycji „Marklowice w starej fotografii’ dał projekt okładki i strony tytułowej. Między innymi także On namawiał mnie do zebrania informacji i szczegółów dotyczących tragedii załogi amerykańskiego bombowca oraz dalszych losów amerykańskiego lotnika, który wylądował na spadochronie w bliskości jego rodzinnego domu. Był naocznym świadkiem grozy tych wydarzeń. Miał wówczas osiem lat.
Przekonywał mnie [był to rok 1997] także o konieczności najszybszego zebrania informacji i szczegółów śmierci Marklowiczan, których nazwiska wypisane są na tablicach poświęconych ofiarom II wojny światowej.
Wspólnie, w Jego rybnickiej pracowni, odtworzyliśmy kształt i wygląd nieistniejącego już wówczas na starym cmentarzu zabytkowego grobowca Emilii Gessler z 1813 roku, związanego z młodzieńczymi wspomnieniami, gdy jako cyt.” 17 letni chłopak zakradł się wieczorem na cmentarz i wyjął ze środka postumentu przechowywaną tam ludzką czaszkę”. Przez kilka dni studiował, rysował, w końcu matka znalazła ją w szafie, skrzyczała i kazała odnieść z powrotem. Odtąd element czaszki obecny jest niemal w każdej akwareli w cyklu najbardziej liczącym się w dorobku Karwota, który można by nazwać ze względu na wymowę katastroficznym. Jan Karwot piórkiem, w tuszu odtworzył z pamięci fragment cmentarza z wyżej wymienionym pomnikiem. Było to w czerwcu, przed wakacjami 1998 roku. We wrześniu mieliśmy się spotkać w Marklowicach, by artystyczną wizję Janka skonfrontować z otoczeniem i rosnącymi na cmentarzu drzewami oraz uzupełnić o treść inskrypcji, której dostarczenie należało do mnie. Do spotkania już nie doszło. Z nekrologów zamieszczonych w prasie lokalnej dowiedziałem się o śmierci Jana Karwota.

Wodzisław Śląski-Radlin, 25 marca 2008
Józef Kłosok

collage.jpg
Wirtualna Galeria

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00