Międzygminny Związek Komunikacyjny uruchamia nową usługę. Bilet kupisz w dziesięć sekund bez kontaktu ze sprzedawcą.

Bilet na komórkę już dostępny

Pasażer instaluje aplikację na swoim smartfonie. Kupuje bilet, który wraz z kodem QR wyświetla się na ekranie telefonu... i gotowe. Tak w skrócie, będzie wyglądała jedna z form zapłaty za przejazd autobusem komunikacji miejskiej. – Jestem przekonany, że to ruch we właściwym kierunku. Nowy system nie tylko zdecydowanie ułatwi zakup biletu, ale także ograniczy bezpośredni kontakt z kierowcą, co w obecnej sytuacji epidemicznej jest bardzo ważne - mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK Jastrzębie.

„Wiele osób nie zasłania ust i nosa podczas podróży" – skarżą się sami pasażerowie. Międzygminny Związek Komunikacyjny reaguje.

Od 1 sierpnia wejście do autobusu tylko przednimi drzwiami

Sytuacja epidemiologiczna od miesięcy nie ulega znaczącej poprawie. Dlatego MZK, we współpracy z firmami przewozowymi, robi wszystko, aby podróż autobusem była bezpieczna. Kluczowa jest ciągle dezynfekcja pojazdów (prowadzona już od marca), ograniczenie liczby pasażerów, a także zasłanianie ust i nosa – najlepiej maseczką higieniczną. Warto przypomnieć o dystansie społecznym w miejscach publicznych, m.in. na przystankach. Minimalna odległość wynosi 1,5 metra.

Informujemy, że MZK Jastrzębie-Zdrój potwierdziło następujące zmiany w rozkładzie:
- dla linii nr 218 przesunięcie czasu odjazdu z Dworca Autobusowego w kierunku Marklowic
z godz. 6.45 na godz. 6.55 (przyjazd Marklowice Praga 7.07)
- dla linii nr 228 przesunięcie czasu odjazdu z Dworca Autobusowego w kierunku Marklowic z godz. 14.55 na godz. 15.10
Zmiany te zostaną wprowadzone z dniem 16.03.2020 r.

Od dzisiaj aktualizacja e-biletu w ponad stu punktach
Międzygminny Związek Komunikacyjny, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, zwiększa funkcjonalność systemu e-bilet. Dzięki jego modernizacji, przedłużenie ważności karty jest już możliwe w każdym z ponad stu punktów doładowań biletów MZK. Wystarczy doładować kartę kwotą nie mniejszą niż 5 zł lub kupić bilet okresowy. Ważność karty zostaje przedłużona do 2049 r.
W styczniu tego roku minęło pięć lat od wprowadzenia systemu elektronicznej obsługi pasażerów. Tym samym, karty wydane w początkowej fazie działania systemu straciły ważność. Ich posiadacze powinni je aktualizować przedłużając okres ważności. MZK zaleca pasażerom profilaktyczne sprawdzenie ważności karty w jednym ze 140 punktów doładować (pełna lista na stronie www.mzkjastrzebie.com).
Możliwe jest także „przenoszenie" środków na jedną kartę z kilku innych e-biletów. Operację wykonamy w punkcie MZK przy Alei Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju (budynek Małej Galerii obok Kina Centrum), a także na Dworcu Autobusowym w Wodzisławiu Śląskim. Można to zrobić także w Biurze Obsługi Klienta MZK przy ul. Przemysłowej w Jastrzębiu-Zdroju. Tutaj ponadto możliwe jest wyrobienie nowej karty imiennej.
Obsługa mobilna
Przedłużenie wartości karty będzie możliwe w punktach mobilnych MZK uruchamianych ponownie w kilku gminach. Tutaj także pasażerowie załatwią inne sprawy związane z komunikacją miejską. Punkty będą czynne w godz. 12.00-16.00
• Radlin – 19 marca w MOSiR.
• Czerwionka-Leszczyny - 23 marca w Urzędzie Gminy.
• Pawłowice - 24 marca w Urzędzie Gminy.
• Pszów - 25 marca w Urzędzie Gminy.
• Rydułtowy - 26 marca w Oratorium Św. Józefa przy ul. Plebiscytowej 9.
• Żory - 27 marca - Centrum Przesiadkowe.

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać od 1 marca br.

Z ulgi skorzystają osoby posiadające ważną legitymację Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Na jej podstawie Międzygminny Związek Komunikacyjny wystawi e-bilet uprawniający do darmowych przejazdów na okres 12 miesięcy. Obowiązkiem posiadacza karty jest jej coroczna aktualizacja. W tym celu Honorowy Dawca Krwi powinien przedstawić w MZK informację potwierdzającą miejsce zamieszkania na terenie jednej z gmin, na terenie której ulga obowiązuje. Mówimy tutaj o samorządach tworzących związek (Jastrzębie-Zdrój, Żory, Radlin, Pawłowice, Pszów, Rydułtowy, Mszana, Marklowice, Czerwionka-Leszczyny, Suszec), a także o gminach, które podpisały z MZK stosowne porozumienia na obsługę komunikacyjną (Zebrzydowice, Ornontowice, Świerklany i Orzesze). Co ważne, ulga nie obowiązuje w ramach komunikacji lokalnej organizowanej w Pawłowicach i Suszcu.
Bilet upoważniający do bezpłatnych przejazdów należy zbliżyć do kasownika bezpośrednio po wejściu do autobusu. Brak zarejestrowania przejazdu będzie traktowany jako jazda bez ważnego biletu.
Szacuje się, że obecnie z bezpłatnych przejazdów na terenie działania MZK może skorzystać ok. 800 zasłużonych honorowych dawców krwi.

Ceny biletów nie wzrosły przez ostatnie siedem lat, mimo iż koszty komunikacji autobusowej pokrywane przez gminy poszybowały mocno w górę. Od 2013 roku wzrosły dwukrotnie.

Drastyczny wzrost kosztów firm transportowych i ciągle duża liczba „gapowiczów" - to główne powody podwyżki cen biletów. W ten sposób Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju dołączył do sporego grona miast i związków komunikacyjnych, które zdecydowały się na ten ruch. Liczba samorządów wprowadzających nowe stawki stale rośnie. Droższe bilety obowiązują w największych miastach Polski. Decyzję o podwyżce podjęło także wodzisławskie starostwo. Tam gdzie utrzymano dotychczasową cenę (np. Warszawa, Lublin) znacząco zredukowano liczbę kursów. Budżety samorządów nie wytrzymują stałego wzrostu kosztów przy jednoczesnym ograniczaniu ich dochodów przez władze centralne. Wydatki samorządów tworzących MZK, od 2013 roku (ostatnia podwyżka cen biletów), wzrosły dwukrotnie. Jeszcze kilka lat temu dotacje gmin stanowiły blisko 50% kosztów komunikacji. Obecnie wskaźnik ten przekracza 70%.

Informujemy, że został uruchomiony dodatkowy kurs linii nr 2. Odjazd o godz. 17.09 z przystanku "Rybnik Dworzec Autobusowy" w kierunku Marklowic, natomiast o godz. 18.03 odjazd z przystanku "Marklowice Słoneczna Wyspa" w kierunku Rybnika.