14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej w sali obrad Urzędu Gminy w Marklowicach podczas uroczystego spotkania z okazji święta edukacji w obecności Przewodniczącej Rady Gminy Krystyny Klocek, Dyrektora GZOPO Anny Białek, Sekretarza Gminy i Dyrektorów Szkól swoją nagrodę wręczył osobiście Wójt Gminy Tadeusz Chrószcz następującym nauczycielom:

      Szkoła Podstawowa nr 1 w Marklowicach zakwalifikowała się do finału konkursu "Silesia Incognita 2020" Muzeum Miejskiego w Tychach. Wojewódzki konkurs wiedzy o regionie jest organizowany pod patronatem honorowym europosła Łukasza Kohuta.
     W eliminacjach, które odbyły się 26 marca 2020 roku dobrze poradziła sobie drużyna z Marklowic (Laura Hojka i Igor Musiolik), którzy przedstawili projekt pt. „Powstania śląskie".
     W sumie do finału konkursu zakwalifikowały się 32 drużyny z 28 szkół z 18 miejscowości.
Jest to już czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita". Zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.