Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
piątek 29 wrzesień 2023

Aktualności

Gimnazjalna Szkoła Aktywności

DSC 6375Gimnazjum w Marklowicach z dniem 1 sierpnia 2014 rozpoczęło realizację projektu „Gimnazjalna Szkoła Aktywności". Działania projektowe zakończą się 30 czerwca 2015 roku.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach" Działania 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty", Poddziałania 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych".
Całkowity koszt dofinansowania zaplanowanych działań wyniesie 172 200,60 zł.

W ramach projektu Szkoła organizować będzie doradztwo edukacyjno-zawodowe dla wszystkich uczniów. Stworzony zostanie Szkolny Ośrodek kariery oraz szereg warsztatów zawodoznawczych, szczególnie dla uczniów klas III. W ramach przyznanych środków uczniowie wyjeżdżać będą do szkół ponadgimnazjalnych, na Targi Edukacyjne i wycieczki do ciekawych miejsc. Rozpocznie działalność Gimnazjalne Centrum Aktywności, w ramach którego działać będzie koło filmowców i fotografików, koło dziennikarskie, koło miłośników rysunku, koło młodego odkrywcy i miłośników Pitagorasa. Dla uczniów uzdolnionych w zakresie języka angielskiego zorganizowane zostaną konwersacje z native speakerem. Uczniowie pojadą do teatrów i kin w Krakowie, Zabrzu i Rybniku, wezmą udział w warsztatach edukacyjnych w Katowicach, odwiedzą Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ramach wyrównywania szans edukacyjnych brać będą udział w zajęciach wyrównawczych z różnych przedmiotów.

Czytaj więcej...

Marklowiccy gimnazjaliści coraz lepsi z matematyki

marklowice projekt30 marklowickich gimnazjalistów zakończyło w kwietniu specjalny kurs zwiększający ich kompetencje matematyczne.

Od września ubiegłego roku do kwietnia w Gimnazjum w Marklowicach realizowany był projekt „Mnożymy szanse na sukces. Kurs zwiększający kompetencje matematyczne gimnazjalistów z Marklowic".
Kurs przeprowadziła Szkoła Matematyki Horyzonty, która na ten cel otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem przedsięwzięcia była Gmina Marklowice.
Przez 8 miesięcy podczas dodatkowych zajęć uczniowie pracowali w małych, pięcioosobowych grupach. – Specjalnie przygotowany program miał na celu uzyskanie przez 18 dziewcząt i 12 chłopców jak najlepszego wyniku na egzaminie gimnazjalnym oraz dać młodym ludziom podwaliny pod naukę matematyki w szkole ponadgimnazjalnej i na studiach. We współczesnym świecie rola matematyki rośnie, dlatego zwiększenie kompetencji matematycznych oznacza większą szansę na dobrą, wymarzoną pracę w przyszłości – tłumaczy Agnieszka Wrana – dyrektor Szkoły Matematyki Horyzonty.
Zadowoleni z efektów kursu są uczniowie. – Nigdy wcześniej nie uczyłam się matematyki w tak małych grupach. Muszę przyznać, że ta metoda przynosi znakomite efekty! – mówi uczestniczka kursu Klaudia Mrozek.
- Z radością przyjmuję pod dach naszej szkoły wszystkie inicjatywy poprawiające jakość i komfort kształcenia naszych uczniów. Wierzę, że wykonana przez nich praca przyniesie efekty na egzaminie gimnazjalnym – podsumowuje dyrektor Gimnazjum w Marklowicach Halina Winkler.

Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły12 listopada Gimnazjum w Marklowicach obchodziło Dzień Patrona Szkoły.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji patronki prof. Moniki Gruchmanowej. Później wszyscy przeszli do auli gimnazjum, gdzie odbyły się dalsze obchody święta: występy młodzieży połączone z pokazem uczniowskich talentów. Zaproszeni goście wśród nich: prof. Bohdan Gruchman, Wójt Gminy p. Tadeusz Chrószcz, przewodniczący Rady Gminy p. Andrzej Brychcy, dyrektorzy jednostek oświatowych w Marklowicach gratulowali uczniom i nauczycielom wspaniałego święta oraz życzyli dalszych sukcesów w nauce i pracy. Na scenie pojawił się zespół Coda, uczniowie grający na gitarach elektrycznych, Jakub Szubski w wykonaniu gawędy gwarowej oraz wielu młodych artystów w prezentacjach poetyckich. Na koniec uroczystości prof. Bohdan Gruchman jako fundator stypendium naukowego pogratulował trzem swoim stypendystkom, które w poprzednim roku szkolnym odniosły największe sukcesy dydaktyczne w szkole. Program artystyczny przygotowały panie: J. Brachmańska-Patraszewska oraz Ewa Skupień.

Czytaj więcej...

Współpraca bez granic

Współpraca bez granic12 listopada w budynku Gimnazjum w Marklowicach nastąpiło podsumowanie projektu polsko-czeskiego „Współpraca bez granic”. Uczestnicy pięciu działań polskich i dwóch czeskich podzielili się swoimi wrażeniami, opowiedzieli o tym, co działo się przez ostatnich 8 miesięcy w szkole. Wszyscy uczniowie i goście zgromadzeni w auli mogli usłyszeć o warsztatach muzycznych i pracach nad wydaniem płyty, o popisach artystycznych młodzieży po obu stronach granicy, działaniach sportowych, wspólnym wyjeździe integracyjnym na Czantorię oraz wymianie nauczycieli odbywającej się w kilku turnusach. Współpraca bez granicNie zabrakło popisów artystycznych; na scenie pojawił się Łukasz Przyczynek w tańcu szufla, Krzysztof Lieber w programie beat box’owym, Dawid Węglarz w układzie akrobacji sportowych, grupa dziewczyn w układzie gimnastycznym. Występy uczniów spotkały się z ogromnym uznaniem wszystkich widzów. Dyrektor Zakladni Skoly w Stonavie – p. Zdenek Lusk podziękował polskim pedagogom za wspaniałą współpracę, dzięki której obie szkoły mogą się coraz lepiej rozwijać. Każdy z uczestników podsumowania otrzymał materiały promocyjne oraz płytę nagraną przez polsko-czeski zespół w ramach realizowanego projektu. Znalazło się na niej 5 utworów: w j. polskim, angielskim i czeskim. Koordynatorem prac nad nagraniem i wydaniem płyty była pani Ewa Skupień. Współpraca bez granicNa działania projektowe szkoła pozyskała kwotę dofinansowania w wysokości 19.988,60 Euro z EFRR i 2.351,60 Euro z budżetu państwa. Autorem i koordynatorem projektu była pani Halina Winkler – dyrektor Gimnazjum.
Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa „Przekraczamy granice”

Czytaj więcej...

VI Warsztaty kulinarne

 Remigiusz  Rączka  mistrz kuchni  śląskiej  znany z telewizyjnego programu  TVS wręczył  Certyfikaty „Młodego kucharza 2009”  uczestnikom „Warsztatów  kulinarnych” , które realizuje  gimnazjum  w ramach projektu „Marklowice – Stonava. Zawsze razem”.

     warsztaty61_small1.jpg Szóste i ostanie już  warsztaty  kulinarne odbyły  się  w  gimnazjum  3 czerwca 2009r. Po raz kolejny młodzież polsko – czeska wspólnie  gotowała pod okiem profesjonalnych szefów kuchni. Goście ze Stonawy przygotowali na to spotkanie szaszłyki  i  sałatkę  grecką, a gospodarze  wykonali pyszne ciasto owocowe i kanapki z pięcioma różnymi pastami. Chlebiczki,  czyli nasze kanapki - były  bardzo  chwalone  i  przypadły do  smaku Czechom.Organizowane  przez kilka  miesięcy - z myślą  o  młodzieży zajęcia,  polegały na  nauce  gotowania i zabawach  kulinarnych.  Gościem honorowym  VI  „Warsztatów kulinarnych” był Remigiusz  Rączka - szef  kuchni,  prowadzący  znany  program  kulinarny  w  TV Silesia. (więcej)

 

 Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz  z budżetu państwa  - PRZEKRACZAMY GRANICE.

 

warsztaty62_small1.jpg warsztaty63_small1.jpg warsztaty64_small1.jpg

galeria

Czytaj więcej...

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00