Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
piątek 29 wrzesień 2023

100 lat Towarzystwa Śpiewu „Spójnia”

DSC 3227W styczniu br. minęła 100 rocznica powołania do Życia Towarzystwa Śpiewu „Spójnia"
w Marklowicach Dolnych. Nowo powstały chór dołączył do grona dynamicznie i Ŝywiołowo
rozwijającego się na przełomie XIX i XX wieku ruchu śpiewaczego na Górnym Śląsku.

Początki i działalność tworzących się chórów przypadały jeszcze na okres przynależności Górnego Śląska do państwa pruskiego. Towarzystwa śpiewacze borykały się wówczas z wieloma trudnościami i szykanami ze strony administracji państwa niemieckiego. Próby i lekcje śpiewu z konieczności musiały odbywać się w domach prywatnych, zabudowaniach gospodarczych lub latem na wolnym powietrzu. Przed pierwszą wojną światową uprawiano polski śpiew niemal konspiracyjnie, w sekcjach śpiewaczych, istniejących przy innych organizacjach, najczęściej kościelnych.

GALERIA FOTO Z OBCHODÓW 100 lecia CHÓRU

Czytaj więcej...

Chór Spójnia

Chór Spójnia

b_200_200_16777215_00___images_image_Photo001.jpg„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,
lecz przez to kim jest.
Nie przez to co ma,
Lecz przez to czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II

Zarząd Stowarzyszenia Śpiewaczego Spójnia:
Prezes mgr Iwona Fojcik
Zastępca Prezesa Elfryda Kroemer
Skarbnik Halina Firut
Sekretarz Helena Orszulik

„ Gdzie słyszysz śpiew- tam idż!, tam dobre serca mają, bo ludzie źli ach wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają”. Te piękne słowa, czy też „ Kto kocha - ten śpiewa, kto śpiewa – ten modli się dwa razy” mówią same za siebie. Muzyka zaczyna się tam, gdzie brakuje słów. Dociera do najgłębszych pokładów duszy ludzkiej, pomaga wyrazić to, czego nie uniosą same słowa.
I właśnie to zamiłowanie do muzyki, ta chęć służenia innym, połączyła wielu wspaniałych ludzi, pełnych zapału do wyrażania się poprzez śpiew.

Marklowicki Chór istnieje od 1913 roku. Jego oficjalna rejestracja i ukonstytuowanie się zarządu nastąpiło w dniu 1 stycznia 1914 r. a pierwszym prezesem został Antoni Grzegorzek.
Po przerwie w pracy chóru w okresie wojny, Spójnia wznowiła swą działalność i aktywnie uczestniczyła w ruchu śpiewaczym w latach 1945-1954. Później, na długie dziesięć lat praca chóru zamarła.

W roku 1964 z inicjatywy ówczesnego księdza proboszcza Józefa Skorni oraz organisty Kazimierza Solika wznowiono działalność chóru, który przyjął nazwę Chór Parafialny Spójnia – Marklowice.

Obecnie Chór mieszany Spójnia działała jako Stowarzyszenie Śpiewacze Spójnia przy Urzędzie Gminy w Marklowicach a patronką jest Św. Cecylia. Chór liczy około 30 osób, które łączy wspólna pasja - miłość do muzyki. Członkowie Chóru to ludzie chętni, bezinteresowni, szukający inspiracji by ożywić swoją Marklowicką wspólnotę. Śpiew towarzyszy chórzystom wszędzie, nie tylko w kościele, na próbach, w domu- przede wszystkim sprawia nam radość na wspólnych wycieczkach, czy innych imprezach np.przy wspólnym ognisku.

Chór w swym repertuarze posiada 180 pieśni wielogłosowych i około 20 dwugłosowych, a tematyka pieśni jest bardzo szeroka; głównie o charakterze religijnym, patriotycznym i biesiadnym. Służymy śpiewem dla ludzi naszej miejscowości zarówno w Kościele jak i na specjalne życzenie i ważne uroczystości gminne. Każde święto katolickie gromadzące parafian: Boże Narodzenie, Zmartwychwstanie, Odpust, Bierzmowanie, Boże Ciało, czy jubileusze rodzinne, małżeńskie może uświetnić swym koncertem Stoarzyszenie Śpiewacze Spójnia. Ciekawostką jest to, że jako nieliczny już Chór śpiewamy „Pasję”, opierającą się głównie na śpiewie solistów tzw. kantorów.

W tym roku 2007 Chór wystąpił 37 razy. Odbyły się 2 koncerty muzyki religijnej (kolędy i pieśni maryjne) z udziałem gości tj. Chóru z Kobielic oraz Czyżowic. Natomiast dla mieszkańców Gminy Chór Spójnia wystąpił w czasie Dożynek i wykonał 5 pieśni świeckich. To zapotrzebowanie w naszej małej ojczyźnie na garstkę muzycznych wrażeń jest podnietą dla tych zapaleńców, którzy kontynuują działalność śpiewaczą.

W miesiącu sierpniu podczas zorganizowanej wycieczki wystąpiliśmy w pięknym Kościele w Rychwałdzie z repertuarem maryjnym a później udaliśmy się autokarem na Górę Żar skąd podziwialiśmy piękny górski krajobraz.

Miłą niespodzianką było także otrzymanie zaproszenia od Członków Związku Niewidomych z Wodzisławia, w celu uświetnienia im liturgii Mszy Św. Nasz występ bardzo się wszystkim spodobał czego dowodem było widoczne wzruszenie i wiele ciepłych słów skierowanych pod nasz adres.

Śpiew chóralny w Marklowicach to długa i bogata historia, szkoda tylko że jest tak małe zainteresowanie tą dziedziną, tak mało osób pomaga tym wytrwałym pasjonatom i dba o zachowanie tradycji.
Podziękowanie należy się Ks.Prob. Januszowi Jojko, za umożliwienie wykonywania utworów muzycznych w Kościele, za udostępnienie sali parafialnej. Urzędowi Gminy z Wójtem Tadeuszem Chrószczem, za pełne wsparcie naszych poczynań, oraz wszytkim tym, którzy nas wspierają byśmy mogli istnieć.

W październiku br dokonano wyboru nowych władz w Chórze. Prezesem została wybrana p. mgr Iwona Fojcik. Wójt Gminy mgr inż. Tadeusz Chrószcz na spotkaniu chórzystów z okazji święta Patronki Braci Śpiewaczej- Świętej Cecylii, osobiście podziękował p. Elfrydzie Kroemer, która przez 12 lat pełniła funkcję prezesa, zaś nowej pani prezes złożył gratulacje i słowa uznania i życzył wytrwałości i chęci kultywowania tradycji śpiewaczych.

Dalsza praca polegać będzie na fascynacji ludzi młodych muzyką, i tą tradycyjną i nowszą.
Wyznawać zaś będziemy zasadę, że chór jest dla ludzi, a nie ludzie dla chóru.

Stowarzyszenie Śpiewacze Spójnia zbiera się na próby w każdy czwartek o godz. 18,00 w sali parafialnej na 1,5 godz. Tutaj poznaje nowe pozycje repertuarowe, szlifuje formę, doskonali technikę śpiewania. W tym czasie każdy z parafian może nawiązać kontakt z osobami prowadzącymi chór, jak i ze śpiewakami. Chętni są bardzo mile widziani i mogą zasilić jego szeregi.Póki mego życia, chcę śpiewać Panu
I grać mojemu Bogu, póki życia starczy.
Niech miła Mu będzie pieśń moja,
Będę radował się w Panu.
Psalm 104 -wersy 33,34

 

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00