Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
czwartek 28 wrzesień 2023

MZK zawiesza kursy z uwagi na brak pasażerów

Z dniem 27 marca br. Międzygminny Związek Komunikacyjny zawiesza kursy z powodu braku pasażerów

Linia 218
Wodzisław Dworzec Autobusowy w kierunku Marklowic 6:55, 10:55, 13:20, 15:10, 16:30
Radlin Ujejskiego w kierunku Marklowic 14:10
Marklowice Mokra Skrzyżowanie w kierunku Wodzisławia 16:55

Linia 228
Wodzisław Dworzec Autobusowy w kierunku Marklowic 15:50, 16:50
Świerklany Dolne Kościół w kierunku Wodzisławia 16:15, 18:00

Z uwagi na to, że sytuacja epidemiczna jest dynamiczna prosimy o śledzenie strony internetowej MZK Jastrzębie-Zdrój w celu sprawdzenia aktualnego rozkładu jazdy.

Informacja PWiK w związku ze stanem epidemii

PWiK wprowadziło rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 oraz zapewnienie ciągłej dostawy wody i odprowadzania ścieków - pismo w załączeniu

Działania MZK w zakresie transportu zbiorowego w czasie stanu epidemii

Kolejne ograniczenia w komunikacji
Władze centralne, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19, wprowadziły wytyczne dotyczące komunikacji zbiorowej. Do 11 kwietnia dozwolona liczba osób, jakie mogą przebywać w środkach komunikacji miejskiej, musi odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu. W przypadku standardowego autobusu komunikacji miejskiej MZK (ok. 30 miejsc siedzących) maksymalna liczba pasażerów to 15 osób.
Mamy do czynienia z sytuacją szczególną. Ograniczenia są wprowadzane z uwagi na zdrowie i życie pasażerów. W przypadkach zauważalnych przekroczeń liczby podróżnych można się spodziewać reakcji MZK. Liczymy jednak przede wszystkim na rozsądek i rozwagę podróżnych.
Jeśli okaże się, że liczba pasażerów w konkretnym przypadku jest znacznie większa, kursy te zostaną wzmocnione dodatkowymi autobusami. Nie będzie to możliwe bez dokładnych danych dotyczących liczby osób w pojeździe, dlatego tak ważne jest przykładanie e-biletu do kasownika przez wszystkich pasażerów. W przeciwnym razie dane gromadzone w systemie obsługi podróżnych nie będą pełne i miarodajne.

Na jednym bilecie także komunikacją rybnicką
Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju porozumiał się z rybnickim Zarządem Transportu Zbiorowego w sprawie udogodnień dla pasażerów. Od 26 marca bilety okresowe (miesięczne, dwutygodniowe i tygodniowe) zakupione w MZK będą honorowane w ZTZ i odwrotnie. Oznacza to spore ułatwienia dla pasażerów korzystających na co dzień z usług obu wspomnianych instytucji. Skorzystają mieszkańcy wielu miast i gmin, m.in. Radlina, Pszowa czy Rydułtów. Zasady te obowiązują tymczasowo. Są swoistym programem pilotażowym, który, być może w niedalekiej przyszłości, wprowadzony zostanie na stałe.
Przypominamy, że doładowanie biletu okresowego jest możliwe bez konieczności wychodzenia z domu za pośrednictwem strony internetowej www.e-biletmzkjastrzebie.com. W obecnej sytuacji (stan epidemii) to najlepsza forma uzupełnienia środków.

Zmiana rozkładu jazdy na czas epidemii
Rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 wymaga podejmowania konkretnych i odważnych działań także w komunikacji zbiorowej. Od najbliższego czwartku wchodzą w życie zmiany ważne dla pasażerów MZK Jastrzębie.
Zawieszenie kursów, na których nie ma pasażerów i pozostawienie autobusów dowożących ludzi do pracy, to główne założenia tymczasowej zmiany rozkładu jazdy. Wejdzie ona w życie 26 marca. Ważne jest, aby transport zapewnić ludziom pozbawionym alternatywnych środków komunikacji. Dlatego też utrzymane zostaną m.in. kursy dowożące ludzi do pracy, a jeśli będzie taka potrzeba wzmocnione dodatkowymi autobusami. Nie będzie to możliwe bez dokładnych danych dotyczących liczby osób w pojeździe, dlatego tak ważne jest przykładanie e-biletu do kasownika przez wszystkich pasażerów. W przeciwnym razie dane gromadzone w systemie obsługi podróżnych nie będą pełne i miarodajne.
Tymczasowy rozkład jazdy będzie dostępny od dzisiaj (środa 25 marca) na stronie internetowej www.mzkjastrzebie.com. W formie papierowej pojawi się także na przystankach. Tutaj prosimy pasażerów o wyrozumiałość. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i pracownicy MZK nie będą w stanie, w tak krótkim czasie, rozkleić rozkładów jazdy na wszystkich przystankach. Jest ich ponad tysiąc. Zadanie powinno być wykonane do końca tego tygodnia.

KORONAWIRUS - kompendium


korstr
Źle się czujesz, masz gorączkę, kaszlesz, trudno Ci oddychać? Podejrzewasz, że to koronawirus? Zachowaj spokój i dowiedz się, co zrobić.
Jeśli masz takie objawy, jak: katar, stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C), objawy przeziębieniowe,
zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza rodzinnego.
Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być również: gorączka, kaszel, duszności i kłopoty z oddychaniem, bóle mięśni i ogólne zmęczenie.
Jeśli masz takie objawy:
· zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach;
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śląskim ul. Bogumińska 3 - 601 499 841, 607 533 719 CAŁODOBOWO
· własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie. Jeśli nie możesz dotrzeć do szpitala własnym transportem, to lekarz rodzinny (w ramach teleporady) i stacja sanitarno-epidemiologiczna mają możliwość zlecenia dla Ciebie transportu sanitarnego.
Najbliższy szpital zakaźny w Raciborzu, ul. Gamowska 3 - 32 755 50 00
Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.
Jeśli wróciłeś z zagranicy przed 15 marca, czyli przed wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich podróżnych powracających do Polski, i obecnie nie jesteś objęty obowiązkową kwarantanną i nie masz objawów choroby, mimo wszystko przez 14 dni od powrotu do kraju kontroluj codziennie swój stan zdrowia. Mierz temperaturę, zwróć uwagę na to, czy kaszlesz albo czy masz trudności z oddychaniem. Ogranicz kontakt z innymi. Pamiętaj, że możesz przechodzić chorobę bezobjawowo i możesz zarażać innych.
Jeśli masz pytania, wątpliwości, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.
Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji, nie daj się panice. Dbaj o siebie i swoich bliskich.

Czytaj więcej...

NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM. CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?

Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
• dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
• wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
• załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak rząd wprowadził kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Państwo zachęca jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00