Lato powoli zbliża się ku końcowi a zboża z pól zostały już zwiezione. To najwyższy czas podziękować za tegoroczne plony. 5 września 2021 o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława B i M odbyła się uroczysta msza święta w intencji rolników w podziękowaniu Bogu za tegoroczne żniwa i ciężką pracę rolników. Mszę św. odprawił ksiądz proboszcz Janusz Jojko. Tradycyjnie koronę dożynkową do kościoła wniosły Panie z Koła Gospodyń o chleb dożynkowy przynieśli Państwo Martyna i Kamil Skupień jako owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich a jednocześnie symbol życia, radości, sytości, szczęścia. Taka sama msza została również odprawiona w dniu 12.09.2021 w Kościele pod wezwaniem NNMP na Chałupkach. Rolnicy i Marklowiczanie podziękowali Bogu za żniwa a o godzinie 16.00 na placu za Urzędem Gminy rozpoczął się Rodzinny Festyn Dożynkowy, choć było to kolejne święto plonów jednak inne niż tradycyjne dożynki bo bez korowodu. Festyn rozpoczął Zastępca Wójta Gminy Marklowice Pan Piotr Galus, który podziękował rolnikom za chleb, za plony za ciężką pracę, za trud rolnika. Bo dzięki temu wysiłkowi możemy żyć i być pewni, że chleba powszedniego nie zabraknie nam i naszym rodzinom. Stąd dziękujemy rolnikom za chleb na naszym stole, a dobremu Bogu za dobre plony. Życzę wam, aby uczucie dostatku, obfitości i sytości tworzyło waszą codzienność…

Po czym zaprosił wszystkich do zabawy. Zabawa rozkręciła się na dobre, na placu za Urzędem Gminy zgromadził się spory tłum ludzi. Dzieci mogły korzystać bezpłatnie z przygotowanych przez organizatorów atrakcji typu zjeżdżalnie Dżumbela, Bawigród, Euro-Bungy, basen z piłkami, zamek dmuchany a także zabawy ekologiczne w ramach projektu EPOCA z LGD Morawskie Wrota Miasteczko Energii – czyli zestaw interaktywnych instalacji edukacyjnych związanych z tematyką ograniczenia niskiej emisji, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Był też gminny punkt konsultacyjny „Czyste powietrze”, plenerowy punkt szczepień przeciw Covid-19 oraz swój dyżur pełnił rachmistrz spisowy więc można się było spisać w Spisie Powszechnym. Dla dzieci atrakcją też była przeprowadzona przez naszych strażaków z OSP loteria fantowa, gdzie bezpłatnie mogły zakręcić kołem fortuny i otrzymać nagrodę. Dorośli uczestnicy festynu mogli ugasić pragnienie zimnym piwkiem, były też kiełbaski, chleb ze smalcem i ogórki oraz kołaczyki. Sceną zaś zawładnęły zespoły: „Dziewczyny na walizkach” „Koło Gospodyń Wiejskich”, zespoły: „AGGA”, „Karpowicz Family” oraz „Kolorowe Gitary” z przebojami Czerwonych Gitar. W czasie festyn został rozstrzygnięty konkurs na przetwory w słoikach z warzyw i owoców. W kategorii przetwory domowe w słoikach z owoców komisja uznała za najlepszy smak pani Danuty Puzyno, drugie miejsce Maja Iskra, trzecie miejsce pani Danuta Rogus, wyróżnienie Kaja Iskra i Marcelina Kubica. W kategorii przetwory domowe w słoikach z warzyw pierwsze miejsce przypadło Weronice Wańczura, drugie miejsce Danucie Rogus, a trzecie miejsce Marcelinie Kubica. Wyróżnienia otrzymały panie Konsuala Iskra oraz Krystyna Węcławek. Nagrodami w konkursach były bony upominkowe w kwocie I miejsce 150 zł, II miejsce 120 zł, III miejsce 100 zł oraz nagrody za wyróżnienia. W konkursie wiedzy o Marklowicach i rolnictwie uczestnicy otrzymali nagrody też w formie bonów upominkowych i tak I miejsce i 150 zł otrzymał Piotr Skupień, II miejsce i 120 zł Grzegorz Krainski i III miejsce 100 zł Artur Władarz oraz nagrody za wyróżnienia dla pozostałych uczestników.
Organizatorzy Rodzinnego Festynu Dożynkowego dziękują wszystkim za przybycie i wspólną zabawę bo trzeba przyznać, że publiczność i pogoda dopisała. Dziękujemy za zaangażowanie w organizację tego festynu w szczególności Dyrektorowi GZGK Panu Jackowi Pawelcowi wraz z całą ekipą, strażakom z OSP, Kołu Gospodyń Wiejskich oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tego festynu.
Po raz kolejny stworzyliśmy wspólnotę, wdzięczną Bogu za uzyskane plony i pełną szacunku dla ciężkiej pracy rolnika.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tegorocznych dożynek.

""

""

""

""

""

""

""

""

""

""

""

""