W niedzielę 28 sierpnia br. odbyły się w Marklowicach XXVIII Dożynki. Starostami tegorocznych dożynek byli Martyna i Kamil Skupień Tradycyjnie uroczystości święta plonów rozpoczęły się mszą świętą w naszych kościołach. Punktualnie o godzinie 14 00 z ulicy Jankowickiej wyruszył barwny korowód dożynkowy i przejechał ulicami: Wyzwolenia, T. Zana, Bławatkową, Wiosny Ludów, Wyzwolenia – zjazd na plac za budynkiem.


Wystrojone konie ciągnęły bryczki i powozy, a w nich poczty sztandarowe, starostowie tegorocznych dożynek, władze samorządowe gminy, zasłużeni rolnicy a za nimi barwny korowód. W tym roku w korowodzie udział wzięło 27 pojazdów i jak co roku komisja wyróżniła te, które prezentowały się najefektowniej. Pierwsze miejsce zdobył pojazd traktorzysty Michała Klimka „Orka Kibicuje Naszym”, drugie miejsce Szubski Jakub z „ Covida się boimy Barbórka w sierpniu robimy”, trzecie miejsce traktorzysta Krosny Wojciech „Żniwne Piwo”. Komisja konkursowa nagrodziła 10 ekip, a pozostałe otrzymały nagrody pocieszenia. Zgodnie z tradycją główne uroczystości święta planów odbyły się na scenie za budynkiem urzędu gminy, od przekazania przez starostów dożynek Martynę i Kamila Skupień na ręce wójta Gminy Marklowic Tadeusza Chrószcza chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy uhonorował zasłużone gospodynie i rolników: Irenę Wałach, Łucję Wita, Małgorzatę Adamczyk, Alojzego Klimka. Ogłoszone zostały również wyniki przeprowadzonych w naszej Gminie konkursów na:
- „Estetyczne Otoczenie Domu”. Pierwsze miejsce komisja konkursowa przyznała Renacie i Czesławowi Musiolik, drugie miejsce Halinie i Januszowi Piszczan, trzecie miejsce Katarzynie, i Dariuszowi Mika, oraz wyróżnienie dla Marii i Adama Tolarz.
- „Ciasto Drożdżowe” do konkursu zostało zgłoszonych 17 ciast, Komisja Konkursowa przyznała pierwsze miejsce Kubica Marcelina, drugie miejsce Skupień Edyta, Kobiety Aktywne, oraz 14 wyróżnień,
- „Swojski chleb” do konkursu zostało zgłoszonych 22 chlebów Komisja Konkursowa przyznała pierwsze miejsce Bura Grażyna, drugie miejsce Kroemer Wojciech, trzecie miejsce Draga Artur oraz 19 wyróżnień.
„Najładniejszą Dożynkową Dekorację Posesji, do konkursu zostało zgłoszonych zostało 6 posesji, Komisja Konkursowa przyznała pierwsze miejsce Mirosławie i Dawida Mika, drugie miejsce Beacie Paszczela, trzecie miejsce Irenie i Marianowi Koczy oraz wyróżnienie Bogusławie i Damianowi Miszczyk, Kunegundzie Ledwoń, Pawłowi Styl oraz rodzina Tkocz
Zlot Ciągników SAM, Pokaz Starych Ciągników.

W części artystycznej wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich, Zespół „Aplauz”, zespół "HARMONIC", Jula i Kola, zespół "KWAŚNICA BAVARIAN SHOW", "K.A.S.A.", zespół "KAPELA GÓRALE".

Organizatorzy dziękują Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia XXVIII Dożynek Gminnych. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do dyrektora GZGK Jacka Pawelca i jego pracowników oraz do sponsorów tegorocznych dożynek: Centrum Budowla Ka & Mi, Mydełka Anki, Kwiaciarni Burszczyk, Kotula, Szulik, Basia, Sklep Witamina, Iskra Salonik Florystyczny, Gospodarstwo Rolne Burszczyk, Szkółka drzew i krzewów owocowych oraz kwiatów ozdobnych Bożena Jureczka, Tedplan – Tadeusz Mrozik, Alior Bank

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia z tegorocznych Dożynek w Gminie Marklowice.

 ""

""

""

""

""