Sterylizacja i kastracja psów i kotów jest jednym z bardziej pospolitych i bezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, wykonywanych codziennie w gabinetach weterynaryjnych w całej Polsce, który niesie sporo korzyści dla samych psów i kotów.

Coraz większa liczba właścicieli decyduje się na przeprowadzenie u swoich podopiecznych zabiegów sterylizacji czy kastracji. Wybór ten często wynika nie tylko z troski o zdrowie psów i kotów, ale również z chęci zapobiegnięcia niechcianym miotom; niejednokrotnie bardzo trudno jest znaleźć dom kilku psiakom i kotkom rocznie. Niestety, nadal niektórzy ludzie na sterylizacje patrzą jak na krzywdę wyrządzaną zwierzętom, równocześnie wielu z nich nie widzą nic złego w topieniu, duszeniu, czy porzucaniu na pewną śmierć szczeniaków i kociąt.

Czym jest sterylizacja lub kastracja psów i kotów?

Sterylizacja to zabieg przeprowadzany u suk i  kotek, polegający na wycięciu jajników oraz macicy, zaś kastracja to zabieg przeprowadzany u psów i kocurów, polegający na usunięciu jąder. Zarówno kastracja, jak
i sterylizacja to zabiegi przeprowadzane tylko w gabinetach weterynaryjnych w ramach rutynowych zabiegów chirurgicznych. Efektem zabiegu jest całkowita i nieodwracalna bezpłodność do końca życia zwierzęcia.

Kiedy można kastrować i sterylizować psy i koty?

Suki można sterylizować już od 3 do 6 miesiąca życia, zaś psy około 7 – 12 miesiąca, koty powyżej 6-8 miesięcy, kotki przed pierwszą rują, w wieku 5-6 miesięcy. Mitem jest również przekonanie, że przed sterylizacją suka powinna dostać cieczki. Suka również wcale nie musi mieć jednego miotu szczeniąt przed sterylizacją, tak samo kotka. Zarówno suka jak i kotka kierują się instynktem, nie mają świadomości tego, że może mieć szczeniaki czy kocięta – dopiero z chwilą, kiedy znajduje się w ostatnich tygodniach ciąży, budzi się w nich instynkt macierzyński, polegający na tym, że czują się odpowiedzialne za odkarmienie i doprowadzenie do dorosłości swojego potomstwa. Słabsze i chore osobniki są zwykle przez nie odrzucane, co kończy się dla nich śmiercią głodową. Tutaj suka jak i kotka nie kierują się uczuciami, ale przede wszystkim instynktem oraz prawem do przetrwania, dzięki któremu wybierają z miotu tylko te szczenięta i kocięta, które mają szanse przeżyć.

Co daje sterylizacja suki i kotki?

Jest wiele plusów, wynikających z przeprowadzonego u suki zabiegu sterylizacji. Oto kilka z nich:

  • zapobieganie ciążom,
  • zapobieganie urodzeniu się kolejnych nadprogramowych szczeniąt i kotów,
  • zapobieganie nowotworom,
  • zapobieganie ropomaciczu,

Co daje kastracja  psa i kocura?

  • nie wdaje się w bojki,
  • nie ucieka i nie włóczy się,
  • nie znaczy terenu swoim zapachem,

DROGI MIESZKAŃCU

Możesz zapobiec takim zdarzeniom na przyszłość !!!
Ponad połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów i kotów ginie tragicznie lub umiera z braku opieki, ponieważ nie starcza dla nich ludzkich domów.

Sterylizacja jest jedynym sposobem  rozwiązania problemu nadpopulacji  bezdomnych zwierząt.
Nie bądź obojętny na cierpienie niechcianych zwierząt. Wejdź na stronę www.akcjasterylizacji.pl