Od 21 do 23 września 2007 r. sześcioosobowa delegacja Gminy Marklowice udała się na północ Francji do Departamentu Pas de Calias, na zaproszenie mera miasta Barlin.
Celem wizyty było uczestnictwo naszej delegacji w obchodach dni polskich, które zostały ogłoszone przez Radę Regionalną Pas de Calais. Do zaprzyjaźnionego z Gminą Marklowice miasta Barlin, z którym w czerwcu 2007 r. podpisaliśmy umowę o współpracy udali się: Tadeusz Chrószcz Wójt Gminy, Józef Kowol - wiceprzewodniczący rady gminy, Krystyna Klocek - przewodnicząca komisji rewizyjnej, Damian Chrószcz i Marian Filipowski - radni oraz Halina Winkler - dyrektor gimnazjum.
Program dwudniowej wizyty był bardzo napięty. Już w sobotę rano odbywała się wspólna konferencja prasowa mera Barlin i Wójta Marklowic z francuską regionalną prasą. Dziennikarze głównie pytali o zalążki współpracy pomiędzy Barlin a Marklowicami oraz jej zakres i plany na przyszłość. Największe regionalne dzienniki m. in. „La Voix du Nord” oraz „Nord Eclair” szeroko relacjonowały pobyt Marklowiczan w Barlin.
W sobotę nasza delegacja była gościem ekspozycji przedstawiającej polską emigrację do Francji w latach 1922-1939. Gościła także w polskiej wiosce zorganizowanej w parku obok merostwa Barlin, gdzie prezentowane były polskie produkty (słodycze, wędliny, kryształy). Zobaczyła przedstawienie, w którym wystąpiły m. in. polskie i francuskie chóry. Nie zabrakło również na tamtejszej scenie epizodów z życia naszej licznej w tym regionie Francji emigracji z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie w pamięci marklowickiej delegacji utkwiła pani Marta Weppe, która jest w Barlin nauczycielką języka polskiego, i która przygotowała inscenizację na podstawie książki Rybniczanina Marka Sołtyska. W kościele pw. św. Piotra Marklowiczanie wysłuchali koncertu chopinowskiego w wykonaniu Henryka Witkowskiego.
Nasza delegacja złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych w obronie Francji, w II wojnie światowej Polaków. Pomnik upamiętniający ten okres i bohaterskie dzieje stoi na placu przed urzędem miasta Barlin. Najważniejszym punktem wizyty było odsłonięcie tablicy symbolizującej partnerstwo Marklowic i Barlin. Przy uroczystej oprawie odegrane zostały hymny polski i francuski przez orkiestrę dętą a następnie szefowie delegacji przekazali sobie flagi polską i francuską.
W trakcie pobytu omówiono również kwestię wyjazdu marklowickiej młodzieży do Francji latem 2008 roku.
Współpraca z Barlin się rozwija
- Szczegóły