Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
piątek 29 wrzesień 2023

Aktualności OPS

Wspieraj seniora

wpierajOśrodek Pomocy Społecznej w Marklowicach informuje, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych w okresie obowiązującego stanu epidemii opracowało na rok 2020 program „Wspieraj Seniora".
Program „Wspieraj Seniora" ma na celu wsparcie osób powyżej 70 roku życia, które w obowiązującym stanie epidemii zdecydowały się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby. Usługa wsparcia będzie polegała w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących przede wszystkim artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.
Senior podaje wykaz niezbędnych artykułów i ponosi koszty ich zakupu.
W ramach programu uruchomiono bezpłatną ogólnopolską infolinię pod numerem telefonu 22 505 11 11
Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje je do Ośrodka Pomocy Społecznej, a pracownik kontaktuje się telefonicznie z Seniorem i weryfikuje zgłoszenie. Przyznanie usługi wsparcia nie wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i wydania decyzji administracyjnej.
Realizacja usługi wsparcia nie przysługuje osobie korzystającej z usług opiekuńczych.

BEZPŁATNE PORADY SPECJALISTY - TERAPEUTY

Informujemy, iż w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim w ramach poradnictwa specjalistycznego można skorzystać z bezpłatnych porad specjalisty - terapeuty w zakresie m.in.: poradnictwa rodzinnego, socjalnego, zdrowotnego.
Porady realizowane są od 6 lipca br. w każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 19.00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim w pok. nr 13.
Ze względu na panujący stan epidemii w Polsce powyższe porady prowadzone są w formie kontaktu osobistego z zachowaniem wszystkich wymogów reżimu sanitarnego panującego w Polsce (m.in. maseczka, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu) lub telefonicznie tel. 32 455 14 30 wew. 31 oraz poprzez komunikator Skype: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Osoby zainteresowane poradnictwem proszone są o umówienie wizyty telefonicznie.

Źródło: http://www.pcpr-wodzislaw.pl/news-Bezplatne-porady-specjalisty-terapeuty,127,0

Nabór wniosków o ustalenie uprawnień do świadczeń

Ośrodek Pomocy Społecznej w Marklowicach uprzejmie informuje, iż z dniem 1 lipca rusza nabór wniosków składanych w formie elektronicznej o ustalenie uprawnień do następujących rodzajów świadczeń
• świadczenie Dobry Start (300+, wyprawka szkolna),
• zasiłek rodzinny z dodatkami,
• świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego.
Począwszy od tego dnia wnioski można składać poprzez portal e-PUAP, portal Empatia. Dodatkowo w przypadku świadczenia Dobry start wnioski można złożyć poprzez system bankowości internetowej oraz poprzez portal PUE ZUS.
Jednocześnie przypominamy, że prawo do świadczenia wychowawczego (500+) przysługuje do 31 maja 2021, wobec czego, osoby które mają przyznane świadczenie, nie muszą aktualnie występować o ustalenie prawa  do świadczenia na okres zasiłkowy 2020/2021.

Świadczenia dobry start - informacje

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Wniosek o świadczenie dobry start  można składać online od 1 lipca przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej) bezpośrednio w Ośrodku Pomocy Społecznej w Marklowicach lub za pośrednictwem poczty. Wniosek należy złożyć do 30 listopada.
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Strona 1 z 4

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00