Szkoła Podstawowa nr 1 w Marklowicach zakwalifikowała się do finału konkursu "Silesia Incognita 2020" Muzeum Miejskiego w Tychach. Wojewódzki konkurs wiedzy o regionie jest organizowany pod patronatem honorowym europosła Łukasza Kohuta.
W eliminacjach, które odbyły się 26 marca 2020 roku dobrze poradziła sobie drużyna z Marklowic (Laura Hojka i Igor Musiolik), którzy przedstawili projekt pt. „Powstania śląskie".
W sumie do finału konkursu zakwalifikowały się 32 drużyny z 28 szkół z 18 miejscowości.
Jest to już czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita". Zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Przewodniczący jury, Michał Dzióbek, wskazuje, że poziom nadesłanych projektów, podobnie jak w poprzednich edycjach, był zróżnicowany, na co wpływa m.in. spora rozpiętość wiekowa uczestników oraz stopień zaangażowania nauczyciela-opiekuna. Również w tym roku uwagę jurorów zwróciła różnorodność podjętych tematów: w prezentacjach są przykłady zarówno wątków ogólnoregionalnych, syntezujących informację o najważniejszych wydarzeniach (np. powstania śląskie) czy postaciach historycznych (np. Joanna Schaffgotsch), jak i wątków lokalnych. - Twórcy podejmujący tematy dotyczące miejscowości, zabytków czy postaci ważnych dla lokalnych społeczności bardzo często splatali je z własnymi wątkami genealogicznymi" – dodaje Michał Dzióbek.
Jego uwagę zwróciła też mnogość zastosowanych form prezentacji: - O ile w pierwszej edycji zdecydowanie dominowała klasyczna prezentacja multimedialna zawierająca tekst i fotografie, to obecnie jury ocenia również prace w formie filmu, wirtualnego płótna, nagrania audio czy innych prezentacji obfitujących w multimedia. Ta wyraźna zmiana jest dowodem realizacji jednego z założeń niniejszego konkursu, jakim jest podnoszenie umiejętności wykorzystania nowych technologii przez uczniów – podkreśla Michał Dzióbek.
Z satysfakcją docenia rosnącą świadomość uczestników w dziedzinie fachowego opisu źródłowego i praw autorskich: - Coraz częściej prezentacje zawierają dobrze przygotowany wykaz źródeł, a autorstwo i pochodzenie cytatów oraz materiałów są właściwie oznaczone – podsumowuje przewodniczący jury.
Najwyżej ocenione prezentacje poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne").
Kolejny etap to zmagania finałowe, podczas których czekają nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji! Wszyscy mamy nadzieję, że będziemy mogli się spotkać jeszcze w tym roku szkolnym.
Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita"?
Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.
Więcej o konkursie: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2019-2020/
regulamin: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2019/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_regulamin.pdf
materiały pomocnicze: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2019/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_materialy_pomocnicze.pdf
informacje:
Anna Kura (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marcin Melon (Szkoła Podstawowa nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach
Patron honorowy:
Łukasz Kohut, poseł Parlamentu Europejskiego IX kadencji
Patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach
Sponsor:
Fundacja Tauron