W dniu 13 czerwca 2022 roku Instytut Pamięci Narodowej zorganizował uroczystość oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” grobu śp. Pawła Remiasza, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Marklowicach. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Gminy, Ksiądz Proboszcz, Rodzina oraz młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 w Marklowicach. Zebrani wysłuchali wystąpień oraz wspomnień o Pawle Remiaszu jako człowieku i powstańcu, wzięli udział w modlitwie poprowadzonej przez Ks. Proboszcza. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci, opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w dzień setnej rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobkowej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.
Przedsięwzięcie IPN ma na celu uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na terenie cmentarzy naszego województwa. Ma także pokazać lokalnym społecznościom groby tych, którzy w latach 1929-1921 przelewali krew za powrót Górnego Śląska do Polski.


Wytypowane do oznaczenia groby zostały zgłoszone przez rodziny powstańców do IPN w ramach akcji „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalamy groby powstańców od zapomnienia !” Wnioski przechodzą proces weryfikacji zakończony wpisaniem do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
W tej sprawie rodziny powstańców nadal mogą składać wnioski do :

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
Komisja Ścigania Zbrodni
Przeciwko Narodowi Polskiemu

Oddziałowe Biuro
Upamiętnienia Walk i Męczeństwa
w Katowicach

 

DSC 0159 Copy

DSC 0113 Copy

DSC 0139 Copy