Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Skorzystaj z bezpłatnych porad na terenie powiatu wodzisławskiego.
Powiat Wodzisławski prowadzi punkty bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich. Porady obywatelskie polegają na pomocy w rozwiązaniu problemów nie tylko typowo prawnych, ale również dotyczących życia codziennego, na przykład pomocy dla osób zadłużonych, posiadających kłopoty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji życiowej. W punktach porad prawnych i obywatelskich udzielana jest również nieodpłatna mediacja, czyli pozasądowa, dobrowolna, poufna i polubowna metoda rozwiązywania sporu.
W przypadku stwierdzenia, że problem nie może być rozwiązany w całości lub w części w punkcie porad, stosowną pomoc można uzyskać również w specjalistycznych jednostkach nieodpłatnego poradnictwa, wskazanych na liście zamieszczonej pod artykułem. Instytucje te obejmują w szczególności: poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, pomoc społeczną, rozwiązywanie problemów alkoholowych i innych uzależnień, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, a także porady z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych i innych.
Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy i gdzie udać się po poradę?
Z bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich może skorzystać każdy, kto oświadczy, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej porady prawnej, w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku. Wzór takiego oświadczenia wydaje prawnik lub doradca obywatelski przed udzieleniem porady. Obecnie poradę można uzyskać stacjonarnie w punktach (poniżej lokalizacja) lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, na przykład telefonicznie.
Punkty bezpłatnych porad prawnych znajdują się w:
• Wodzisławiu Śląskim (Zespół Poradni Specjalistycznych przy ul. 26 Marca 164),
• Rydułtowach (Rydułtowskie Centrum Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 9a),
• Pszowie (Urząd Miasta Pszowa przy ul. Pszowskiej 534).
Punkty nieodpłatnych porad obywatelskich zlokalizowane są w:
• Wodzisławiu Śląskim („Oaza Aktywności” przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Wałowa 30),
• Radlinie (Centrum Usług Społecznych przy ul. Korfantego 87),
• Gorzycach (Gminne Centrum Kultury przy ul. Mikołaja Kopernika 8).
Szczegółowy harmonogram punktów znajduje się w liście jednostek zamieszczonej poniżej (na ostatniej stronie).
Co ważne, na wizyty do prawników oraz doradców obywatelskich należy umawiać się telefonicznie pod numerem telefonu 32 412 09 51 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim: od poniedziałku do środy: 7:30-15:30, czwartek: 7:30-17:00, piątek: 7:30-14:00 bądź e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez stronę internetową zapisy nieodpłatna pomoc.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, może być udzielana pomoc prawna, poza punktem lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Taką potrzebę również zgłasza się telefoniczne w Starostwie pod nr 32 4120951.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
Harmonogram punktów nieodpłatnego poradnictwa