Tegoroczne półkolonie rozpoczęliśmy 6 lipca ze szczegółowo przygotowanym programem, który składał się z wielu atrakcyjnych propozycji wypoczynku. Właściwie dobrane formy aktywności pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do rekreacji, i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Półkolonie podzielone były na IV turnusy trzy dniowe:
6.07 - 8.07. 2021 r.
13.07 – 15.07.2021r.
20.07. – 22.07.2021 r.
27.07 – 29.07.2021 r.


Zawsze we wtorki opiekunowie zapoznali naszych uczestników półkolonii z regulaminem, kodeksem postępowania podczas podróżowania autobusem oraz zachowaniem w miejscach publicznych. Następnie dzieci wyruszyły do Rybnika do Multikina. Po seansie filmowym czekał ich relaks dwugodzinny na basenie Nautica w Gorzycach.
Drugiego dnia, dzieci pojechały do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Park to edukacja i rekreacja. Jedna ze ścieżek wyposażona jest w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem. Do części rekreacyjnej zaliczyć możemy aleję bajkową z ruchomymi ekspozycjami znanych nam bajek. Dzieci podziwiały pokazy lotów ptaków drapieżnych oraz sów. W drodze powrotnej dzieci korzystały z basenu - Park Wodny Aquarion, Żory
W czwartki zwiedzanie serca Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Dzieci poznały sporą ilość atrakcji przyrodniczych oraz krajobrazowych z terenu Rud i okolic to między innymi: Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej, Kościół p.w. Św. Marii Magdaleny, Opactwo w Rudach. Przewodnikiem w tym dniu był Pan Sekretarz Henryk Siedlaczek, który umiejętnie dobierał wypowiedzi do oczekiwań grupy, wprowadzając wspaniałą atmosferę.
Uczestnicy półkolonii otrzymywali suchy prowiant, wodę mineralną, słodycze i owoce, oraz czapeczki jako identyfikatory
Dzieci wyrażały zadowolenie z tej formy wypoczynku i stwierdzały, iż zaspokoiła ona ich oczekiwania. Wyjazdy cieszyły się bardzo dużą frekwencją, (32 osoby w turnusach I – III oraz 40 osób w turnusie IV) a liczne sugestie i zapytania o to, czy w przyszłym roku podobne półkolonie się odbędą, wskazują, iż połączenie wypoczynku z wakacyjną edukacją jest relacją trafioną.
Organizatorzy dziękują wszystkim opiekunom wypoczynku, Panu Sekretarzowi Henrykowi Siedlaczkowi za wielką lekcję historii Rud leżących na obszarze Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich i na Europejskim Szlaku Cysterskim, firmie przewozowej, rodzicom za pomoc finansową (90 zł odpłatności za 3 dni pobytu dziecka na półkoloniach, reszta była sfinansowana z budżetu Gminy). Mamy nadzieję, że tegoroczne półkolonie były dla dzieci nie tylko wypoczynkiem, ale również lekcją historii i spełniły ich oczekiwania. Cieszymy się że mogliśmy zorganizować tą formę wypoczynku dla dzieci w tych trudnych obostrzeniach covidowych.
Wszystkim dzieciom, rodzicom życzymy jeszcze bezpiecznych i wspaniałych wakacji.

Poniżej kilka zdjęć uczestników półkolonii.

""

""

""

""