UMKS Marklowice

UMKS Marklowiceadres: ul. Wyzwolenia 246, 44-321 Marklowicetelefon: (0 32) 455 00 28prezes: Henryk Klaja

Międzyszkolny Klub Sportowy został założony w 1978 roku przez mgr. Jerzego Kłosoka, ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 27 w Wodzisławiu Śląskim. Dominującą sekcją klubu stało się narciarstwo biegowe dziewcząt i chłopców.

W 1981 roku po zatrudnieniu w szkole mgr Aleksandry Pustołki, członkowie klubu rozpoczęli starty w zawodach na szczeblu krajowym. W 1985 roku sztafeta chłopców w składzie: Krzysztof Turek, Piotr Stencel, Andrzej Kocur, na dystansie 3 x 3 km, stylem klasycznym, na Mistrzostwach Polski MKS w Krośnie zdobyła złoty medal. Indywidualnie, Piotr Stencel zajął III miejsce, zdobywając medal brązowy na Spartakiadzie Młodzieży w Wiśle w 1987 roku. W 1987 roku medalistami Mistrzostw Polski w młodzikach i juniorkach młodszych byli następujący zawodnicy: Miszel Bugiel, Ryszard Molitor, Andrzej Machnica, Eugeniusz Fojcik, Witold Musioł, Daniel Klaja, Beata Juszczakiewicz, Jolanta Krypczyk, Hanna Kocjan, Anita Rauch, Mirela Juraszek. Do wyróżniających się zawodników należeli również: Sonia Kłosok, Asia Kłosok, Bogusław Machnica, Jacek Stencel, Tadeusz Michalik, Kazimiera Kocjan, Katarzyna Kłosok, Ewelina Mitko.

Do września 1995 roku MKS działał w ramach miasta Wodzisławia Śląskiego. W dniu 22 września 1995 roku na zebraniu członków klubu podjęto uchwałę o utworzeniu samodzielnego Międzyszkolnego Klubu Sportowego Marklowice, z siedzibą przy Szkole Podstawowej nr 1 w Marklowicach. Od tej pory działalność klubu była dotowana ze środków własnych gminy.

19 listopada 1999 roku klub został przekształcony w Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy Marklowice. Uzyskał osobowość prawną i został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej pod numerem 12 w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim. Obecnie klub działa przy Gimnazjum w Marklowicach i zrzesza ponad 30 zawodników głównie z gimnazjum i szkoły podstawowej. Trenerem jest nadal mgr Aleksandra Pustołka.

Największe osiągnięcia i najlepsi sportowcy klubu:

rokzawodyuczestnicyosiągnięcia
1996 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Zakopane Agata Pustołka (5 km - styl dowolny) VI miejsce
1997 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Jakuszyce sztafeta dziewcząt w składzie: Magda Skupień, Sylwia Rduch, Lucyna Sadowska, Beata Baczyńska (4 x 3 km) brązowy medal
    Magda Skupień (3 km - styl klasyczny) VI miejsce
1998 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Ustrzyki Dolne Weronika Przyczynek (5 km - styl dowolny) złoty medal
    Beata Baczyńska (5 km - styl dowolny) VI miejsce
    Tomasz Kolarski (5 km - styl dowolny) IX miejsce
1999 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Jakuszyce sztafeta dziewcząt w składzie: Anna Paszenda, Weronika Kotas, Kornelia Marek, Weronika Przyczynek (4 x 3 km - styl klasyczny) srebrny medal
    Weronika Przyczynek (5 km - styl dowolny) złoty medal
    Jarek Brachman (3 km - styl klasyczny) VI miejsce
2000 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Ustrzyki Dolne sztafeta dziewcząt w składzie: Anna Paszenda, Joanna Wywioł, Kornelia Marek, Sylwia Włoczek (4 x 3 km) srebrny medal
    Sylwia Włoczek (5 km - styl dowolny) brązowy medal
    Kornelia Marek (5 km - styl dowolny) IV miejsce
2000 r. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Szklarska Poręba Weronika Przyczynek (5 km - styl klasyczny) brązowy medal
    Weronika Przyczynek (7 km - styl dowolny) brązowy medal
  W dniach 4.01.2003 r. -5.01.2003 r. w Zakopanem i 11.01.2003 r. -12.01.2003 r. w Wiśle odbyły się eliminacje do VI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOD), który odbędzie się w Słowenii w mieście Bled w dniach 24.01.2003 r. - 30.01.2003 r. W tych dniach odbyły się także eliminacje do Mistrzostw Świata juniorów w Szwecji, które odbędą się w dniach 3.02.2003 r. - 9.02.2003 r.Po czterech biegach na dystansach krótkich 5 km i długich 7,5 km została wybrana kadra, w której znalazła się Kornelia Marek. Zawodniczka wygrywając wszystkie biegi w kategorii juniorek młodszych i juniorek zakwalifikowała się do obu imprez uzyskując największą ilość punktów.Kornelia Marek jest zawodniczką UMKS Marklowice, a jej trenerem jest mgr Aleksandra Pustołka. Obecnie zawodniczka uczęszcza do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.