Stowarzyszenie Artystyczne Zespołu Aplauz
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000388156,
NIP: 6472557701
REGON: 241980256

Adres siedziby Stowarzyszenia:
44-321 Marklowice
ul. Wyzwolenia 154
gmina - Marklowice
powiat - Wodzisław Śląski
województwo – śląskie

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół Aplauz istnieje od 2003 roku. Z inicjatywy rodziców w 2011 roku zespół przekształcił się w Stowarzyszenie Artystyczne Zespołu Aplauz. Zadaniem Stowarzyszenia jest szerzenie i propagowanie działań artystycznych, rekreacyjnych oraz działań ze szczególnym uwzględnieniem interesujących i wartościowych zjawisk tanecznych związanych z szeroko pojętą edukacją i kulturą. Obecnie istnieją 3 grupy wiekowe, które reprezentują swoje układy taneczne na wielu pokazach, zawodach i konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskich i międzynarodowym. Zespół może pochwalić się licznymi laurami i tytułami zdobytymi na Mistrzostwach Polski, Europy, a nawet Świata.

Szczegóły na www: aplauz-marklowice.eu

Stowarzyszenie jest również współorganizatorem Festiwalu Tanecznego Aplauz, który wszedł w co roczną cykliczną imprezę naszej gminy i z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością wśród tancerzy z całego kraju. Uczestnicy konkursu konkurują w następujących kategoriach: osobowość sceniczna, mini formacje pom-pom, mini formacje baton, formacje pom-pom, formacje baton, street dance, inne formy tańca oraz kategoria 30 plus. Organizacja festiwalu ma na celu popularyzację zespołowych form tanecznych oraz wymiany pomysłów i doświadczeń oraz integracji środowiska amatorskiego ruchu tanecznego.

Szczegóły dostępne na facebooku: aplauzfestiwal

Szkocki pisarz Arthur Doyle powiedział, że „dziesięć morderstw nie mieści w sobie tyle zbrodni ile jedna partia szachów”. To nie tylko gra. To potyczka, która na 64 polach rozgrywa się między dwoma dowódcami. Szachowy arcymistrz Daniel King zauważył, że jej stawka jest dużo większa niż wygrana czy przegrana partia. Gra toczy się o prestiż!

Strategia, taktyka, umiejętność oceny sytuacji, planowanie, logiczne myślenie, zdolność do rozwiązywania problemów, a nawet szukanie abstrakcyjnych rozwiązań. Każdy rodzic wie, że są to cechy nie tylko przydatne podczas gry szachy, ale również w dorosłym życiu - „Kiedy mój syn powiedział, że chce pójść do klubu szachowego sądziłam, że to tylko słomiany zapał. Teraz wiem, że zapisanie go do Marklowic było świetnym pomysłem! Od ponad roku uczęszcza na zajęcia szachowe do profesjonalnego klubu. Czwartkowe popołudnia zarezerwowane są na trening. Odkąd zaczął grać w szachy jest lepiej zorganizowany w domu i poprawił oceny w szkole” - dodaje mama młodego szachisty.

Klub HETMAN Marklowice powstał niedawno, bo w 2009 roku. Na początku zrzeszał przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym. Szybko okazało się, że pod okiem dobrego trenera, Krzysztofa Wołyńskiego – młodzi zawodnicy zaczęli odnosić sukcesy zdobywając kategorie szachowe i puchary. Obecnie do klubu należy 38 osób, które aktywnie uczestniczą w zajęciach i rozgrywkach szachowych.

Od maja 2011 roku Stowarzyszenie Wędkarskie "ORKA" jest gospodarzem zbiornika Z-VI w Marklowicach powstałego w wyniku eksploatacji górniczej KWK Jankowice. Zbiornik jest zarybiany karpiem, amurem, szczupakiem i sandaczem. Swoje siedliska mają tu łabędzie, a nawet raki, które lubią czystość.

Opiekę nad zalewiskiem "Orka" rozpoczęła od oczyszczenia go ze śmieci. Zostało zebrane kilkanaście worków nieczystości, oprócz butelek, puszek i opon samochodowych znalazła się nawet muszla klozetowa.

Zbiornik ma powierzchnię ok. 8 hektarów, głębokość dochodzi do 8-9 metrów.

Regulamin szczegółowy Stowarzyszenia Wędkarskiego "ORKA" (listopad 2014)

ZARZĄD:

1. Krzysztof Kufieta - Prezes
2. Krzysztof Banko - Zastępca Prezesa
3. Jan Szczepanik - Skarbnik
4. Janusz Korzonek - Sekretarz
5. Wojciech Franeczek - Członek Zarządu

Marklowickie Stowarzyszenie Kobietk
zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu
Rejonowego w Gliwicach pod nr 0000298930.
NIP 6472464454

Adres siedziby Stowarzyszenia:
44-321 Marklowice
ul. Wyzwolenia 154
gmina - Marklowice
powiat - Wodzisław Śląski
województwo - śląskie
Tel. 032/455-01-37
fax 032/455-03-95
www: msk.marklowice.pl
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KS Polonia Marklowice

KS Polonia Marklowice

adres: ul. Wiosny Ludów,
44-321 Marklowice
telefon: (0 32) 729 29 15
prezes: inż. Jacek Skupień
barwy klubowe: żółty i niebieski

 

Klub został założony w 1922 roku. Po wojnie wznowił działalność w 1947 roku. Początkowo drużyna piłki nożnej występowała w klasie "C", ale już w 1948 roku awansowała do klasy "B" powiatu rybnickiego. Po latach gry w klasie "B", w sezonie 1977/78 drużyna wywalczyła awans do klasy "A", w której występowała aż do 1992 roku. Wtedy to zawodnicy Polonii znów awansowali, tym razem do klasy okręgowej, w 2003 wywalczyli awans do IV Ligi.

 

Klub sportowy Polonia Marklowice jest jednosekcyjnym klubem piłki nożnej. Obecnie w klubie zrzeszonych jest 85 zawodników, którzy tworzą trzy zespoły: seniorów występujących w V lidze, seniorów występujących w klasie "C" oraz juniorów.
www.poloniamarklowice.pl

 UMKS Marklowice

UMKS Marklowiceadres: ul. Wyzwolenia 246, 44-321 Marklowicetelefon: (0 32) 455 00 28prezes: Henryk Klaja

Międzyszkolny Klub Sportowy został założony w 1978 roku przez mgr. Jerzego Kłosoka, ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 27 w Wodzisławiu Śląskim. Dominującą sekcją klubu stało się narciarstwo biegowe dziewcząt i chłopców.

W 1981 roku po zatrudnieniu w szkole mgr Aleksandry Pustołki, członkowie klubu rozpoczęli starty w zawodach na szczeblu krajowym. W 1985 roku sztafeta chłopców w składzie: Krzysztof Turek, Piotr Stencel, Andrzej Kocur, na dystansie 3 x 3 km, stylem klasycznym, na Mistrzostwach Polski MKS w Krośnie zdobyła złoty medal. Indywidualnie, Piotr Stencel zajął III miejsce, zdobywając medal brązowy na Spartakiadzie Młodzieży w Wiśle w 1987 roku. W 1987 roku medalistami Mistrzostw Polski w młodzikach i juniorkach młodszych byli następujący zawodnicy: Miszel Bugiel, Ryszard Molitor, Andrzej Machnica, Eugeniusz Fojcik, Witold Musioł, Daniel Klaja, Beata Juszczakiewicz, Jolanta Krypczyk, Hanna Kocjan, Anita Rauch, Mirela Juraszek. Do wyróżniających się zawodników należeli również: Sonia Kłosok, Asia Kłosok, Bogusław Machnica, Jacek Stencel, Tadeusz Michalik, Kazimiera Kocjan, Katarzyna Kłosok, Ewelina Mitko.

Do września 1995 roku MKS działał w ramach miasta Wodzisławia Śląskiego. W dniu 22 września 1995 roku na zebraniu członków klubu podjęto uchwałę o utworzeniu samodzielnego Międzyszkolnego Klubu Sportowego Marklowice, z siedzibą przy Szkole Podstawowej nr 1 w Marklowicach. Od tej pory działalność klubu była dotowana ze środków własnych gminy.

19 listopada 1999 roku klub został przekształcony w Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy Marklowice. Uzyskał osobowość prawną i został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej pod numerem 12 w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim. Obecnie klub działa przy Gimnazjum w Marklowicach i zrzesza ponad 30 zawodników głównie z gimnazjum i szkoły podstawowej. Trenerem jest nadal mgr Aleksandra Pustołka.

Największe osiągnięcia i najlepsi sportowcy klubu:

rokzawodyuczestnicyosiągnięcia
1996 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Zakopane Agata Pustołka (5 km - styl dowolny) VI miejsce
1997 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Jakuszyce sztafeta dziewcząt w składzie: Magda Skupień, Sylwia Rduch, Lucyna Sadowska, Beata Baczyńska (4 x 3 km) brązowy medal
    Magda Skupień (3 km - styl klasyczny) VI miejsce
1998 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Ustrzyki Dolne Weronika Przyczynek (5 km - styl dowolny) złoty medal
    Beata Baczyńska (5 km - styl dowolny) VI miejsce
    Tomasz Kolarski (5 km - styl dowolny) IX miejsce
1999 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Jakuszyce sztafeta dziewcząt w składzie: Anna Paszenda, Weronika Kotas, Kornelia Marek, Weronika Przyczynek (4 x 3 km - styl klasyczny) srebrny medal
    Weronika Przyczynek (5 km - styl dowolny) złoty medal
    Jarek Brachman (3 km - styl klasyczny) VI miejsce
2000 r. Mistrzostwa Polski Młodzików - Ustrzyki Dolne sztafeta dziewcząt w składzie: Anna Paszenda, Joanna Wywioł, Kornelia Marek, Sylwia Włoczek (4 x 3 km) srebrny medal
    Sylwia Włoczek (5 km - styl dowolny) brązowy medal
    Kornelia Marek (5 km - styl dowolny) IV miejsce
2000 r. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Szklarska Poręba Weronika Przyczynek (5 km - styl klasyczny) brązowy medal
    Weronika Przyczynek (7 km - styl dowolny) brązowy medal
  W dniach 4.01.2003 r. -5.01.2003 r. w Zakopanem i 11.01.2003 r. -12.01.2003 r. w Wiśle odbyły się eliminacje do VI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOD), który odbędzie się w Słowenii w mieście Bled w dniach 24.01.2003 r. - 30.01.2003 r. W tych dniach odbyły się także eliminacje do Mistrzostw Świata juniorów w Szwecji, które odbędą się w dniach 3.02.2003 r. - 9.02.2003 r.Po czterech biegach na dystansach krótkich 5 km i długich 7,5 km została wybrana kadra, w której znalazła się Kornelia Marek. Zawodniczka wygrywając wszystkie biegi w kategorii juniorek młodszych i juniorek zakwalifikowała się do obu imprez uzyskując największą ilość punktów.Kornelia Marek jest zawodniczką UMKS Marklowice, a jej trenerem jest mgr Aleksandra Pustołka. Obecnie zawodniczka uczęszcza do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.

INFORMACJE NA TEMAT TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW MARKLOWIC

W dniu 4 marca 2020 roku na VI Walnym Zgromadzeniu Nad-zwyczajnym dokonano wyboru nowych władz Towarzystwa Mi-łośników Marklowic na lata 2020 –2024.

W skład zarządu weszli:
Józef Kłosok – Prezes
Michalina Pasz – Zastępca Prezesa
Aniela Brzóska – Skarbnik
Wiesława Trybuś – Sekretarz

pozostali członkowie:
Kordula Nowak
Andrzej Mencner
Jan Pasz
Henryk Siedlaczek
Ludwik Radziej
Bogusław Herman
Ośliźlok Bogdan

W skład Komisji Rewizyjnej powołano:
Michała Karwota – Przewodniczący
Marię Mencner – Członek
Beatę Brachmańską – Członek


Celem Towarzystwa Miłośników Marklowic jest:
inicjowanie działań mających na celu podnoszenie kultury duchowej i materialnej mieszkańców miejscowości,
stworzenie warunków do wszechstronnego integrowania się ludności gminy,
pogłębianie znajomości historii miejscowości Marklowice, która szczyci się 700-letnią przeszłością,
gromadzenie materiałów do obszernej publikacji na temat Marklowic,
propagowanie istniejących materiałów informacyjnych i historycznych,
spotkania odczytowo -informacyjne,
spotkania z wybitnymi osobistościami Śląska,
współudział w imprezach obrazujących tradycje i historię gminy Marklowice – stoisko TMM w czasie Dni Marklowic),
Przedsięwzięcia ekologiczne – między innymi organizacja ścieżek rowerowych na terenie Marklowic,
Działalność wydawnicza i promocja naszej miejscowości,
organizacja wycieczek krajoznawczych (– wprowadzone do statutu od 2007r.)Historia stowarzyszenia:

Towarzystwo Miłośników Marklowic zawiązało się w roku 1999 -2000 roku w związku
z przygotowaniami do obchodów 700-lecia założenia osady Marklowice.

Pierwsze spotkania grup założycielskich Towarzystwa Miłośników Marklowic miały miejsce w dniu 24 lutego 1999r. i 9 lutego 2000r.
W skład Komitetu Założycielskiego TMM weszli: pan Jerzy Kłosok, Tadeusz Chrószcz, Józef Kłosok, Jerzy Michalski, Aleksandra i Stanisław Ośliźlok.
Od roku 2000 trwały prace nad rejestracją towarzystwa jako stowarzyszenia z osobowością prawną i nad opracowaniem Statutu Towarzystwa Miłośników Marklowic.
Na I Zgromadzeniu Walnym w dniu 13 lutego 2001 roku został wybrany pierwszy skład Zarządu Towarzystwa.
Wybrani wówczas zostali - Jerzy Kłosok – prezes TMM, Józef Kłosok –wiceprezes TMM, Zuzanna Karwot- Sekretarz TMM, Kordula Nowak – Skarbnik, oraz pozostali członkowie Zarządu: Krystyna Klocek, Czesława Somerlik, Zbigniew Mura, Tadeusz Chrószcz, Stanisław Ośliźlok.
W dniu 6 lutego 2002 Towarzystwo Miłośników Marklowic zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Stowarzyszeń – pod numerem KRS 0000045391.
Towarzystwo posiada opracowany Statut TMM.
Od roku 2001 do końca 2007 Zarząd Towarzystwa Miłośników Marklowic spotkał się na około 40 posiedzeniach Zarządu.
Podczas posiedzeń były omawiane bieżące sprawy i organizowane przez TMM spotkania czy włączenie się do imprez gminnych.Działalność stowarzyszenia od 2000 - 2006 roku.:

W 2000 roku TMM włączyło się w organizację obchodów 700-lecia lokacji Marklowic:
Wydanie publikacji:
Marklowice w starej fotografii – Józef Kłosok , wyd. w 2000r.
Marklowice.700 lat – Zuzanna Karwot, wyd. w 2000r.

W 2001 roku TMM włączyło się w organizację Konkursu Radia Katowice Laba 2001” poprzez:
organizację stoiska w dn. 14 lipca 2001 roku z książkami, widokówkami i ceramiką ofiarowaną na ten cel przez p. Z.Murę – stoisko prowadziły p. K.Klocek i Z.Karwot, oraz młodzież gimnazjalna.

Członek Zarządu p. Krystyna Klocek zorganizowała wystawę w szkole SP-1 zatytułowaną: „MINI IZBA REGIONALNA”.

w dniu 30 września 2001 członkowie TMM państwo Maria i Andrzej Mencner prowadzili stoisko TMM w Żywcu – reprezentując gminę Marklowice podczas finału Konkursu Radia Katowice Laba 2001.

W 2001 roku członek towarzystwa pan Sylwester Banko z własnej inicjatywy przy współpracy innych członków TMM wydał broszurkę „Parafia Jankowicka i jej pamiątki”. (broszurka jest rozprowadzana przez TMM, podczas imprez gminnych i prelekcji).

W roku 2001 w okazji Barbórki odbyła się w SP-1 przygotowana przez pana Józefa Kłosoka- wystawa lamp górniczych i zdjęć związanych z górnictwem.

W 2002 roku Towarzystwo Miłośników Marklowic zorganizowało kilka prelekcji
historycznych:

Prelekcja w dniu 19 lutego 2002 roku – Najstarsze dzieje Marklowic – opracowała i przedstawiła Zuzanna Karwot,

Prelekcja w dniu 21 maja 2002 Marklowice w latach okupacji – opracował i przedstawił Józef Kłosok,

Prelekcja w dniu 9 grudnia 2002 – Przyczynek do historii drewnianego kościółka pod
wezwaniem Św. Stanisława Walentego w Marklowicach – opracowali i przedstawili: Z.Karwot i J.Kłosok.

W dniu 11 listopada 2002 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 odbyła się wystawa poświęcona powstaniu i funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej Nr 2 w Marklowicach. Organizatorkami wystawy była pani Kodula Nowak – emerytowana dyrektorka tejże szkoły i pani Maria Staszakowa ówczesna dyrektor szkoły.
Wystawie towarzyszył koncert muzyki polskiej.

* W roku 2003 Towarzystwo Miłośników Marklowic zorganizowało z inicjatywy wójta gminy Marklowice - pana Tadeusza Chrószcza - jako członka zarządu TMM - spotkanie z pisarzem Józefem Musiołem, prezesem >>Towarzystwa Przyjaciół Śląska<<.
Spotkanie i prelekcja odbyły się w dniu 13 czerwca 2003 roku w lokalu Centrum.
W spotkaniu uczestniczył również p. Franciszek Ranoszek, emerytowany lotnik, uczestnik walk lotniczych o Anglię podczas II wojny światowej, który przyjechał wraz z panem Józefem Musiołem, oraz pan Henryk Siedlaczek, wówczas starosta powiatu raciborskiego.
Podczas prelekcji można było zakupić książki pana Józefa Musioła, książki i widokówki n.t. Marklowic.

Z inicjatywy pana Zbigniewa Mury i Józefa Kłosoka za aprobatą członków zarządu TMM od 2003 roku przygotowywano projekt rekonstrukcji kapliczki św. Jana Nepomucena przy stawie - zburzonej w roku 1947. Proponowano zrekonstruowanie kapliczki na podstawie dostępnych zdjęć i Projekt kapliczki wykonał uczeń technikum w Rybniku. Jednak ze względu na trudności związane z usytuowaniem tego obiektu i sprawami własnościowymi – zrezygnowano z realizacji tej inicjatywy.

Na II Walnym zgromadzeniu TMM w 2004 roku nastąpiła zmiana na stanowisku Skarbnika Funkcję tą objęła p. Iwona Fojcik, natomiast pani Kordula Nowak zadeklarowała dalszego prowadzenie Kroniki TMM. Pani Czesława Somerlik zrezygnowała z członkostwa w Zarządzie TMM. Nowymi członkinią zarządu została p. Helena Cichy oraz pan Jan Kwiczała.

Od 2004 roku do nadal - trwają prace nad przygotowaniem opracowania na temat drewnianego kościoła pw. Św. Walentego i Stanisława w Marklowicach – kościółka który swoim wiekiem sięgał początku XVI wieku i spłonął 10 grudnia 1910r.

Udział TMM wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w realizacji projektu – „Swojskie
warzenie w swojskich klimatach” - konkurs dot. potraw regionalnych.

W 2006 roku Towarzystwo Miłośników Marklowic zorganizowało spotkanie z panem Józefem Mandelbaumem, byłym więźniem K.L. Auschwitz-Birkenau, który zbiegł podczas tzw. „marszu śmierci” w okolicy Wodzisławia.
Spotkanie i prelekcja odbyła się w dniu 25 października 2006r.

W całym omawianym okresie od 2000-2007 roku członkowie zarządu TMM biorą udział w lokalnych konkursach szkolnych jako członkowie jury. Osobami uczestniczącymi w takich pracach są pani Iwona Fojcik, Z.Mura, Jerzy Kłosok.Działalność Towarzystwa Miłośników Marklowic w 2007roku:

W 2007 roku Towarzystwo Miłośników Marklowic na III Walnym Zgromadzeniu
nowym sekretarzem TMM została wybrana pani Wiesława Trybuś.
Do swoich założeń statutowych TMM przyjęło - organizację wycieczek krajoznawczych
dla członków towarzystwa jak i dla wszystkich osób chętnych.

W tym roku zorganizowano dwie wycieczki:

W 22 czerwcu 2007 r. odbyła się wycieczka do Brzegu (zamek piastowski), Opola (najstarsza część miasta) i do skansenu wsi opolskiej w Bierkowicach – uczestniczyło 14 osób.

W dniu 15 września 2007 r. miała miejsce wycieczka do Wrocławia. Zwiedziliśmy m. in. Muzeum Narodowe, Muzeum Archidiecezjalne, Ogród Botaniczny, niektóre budowle sakralne i wrocławski Rynek. Uczestniczyło 36 osób.

Przewodnikiem obu wycieczek był pan Jerzy Kłosok – prezes TMM.

Sprawy organizacyjne poprowadziła pani Wiesława Trybuś – sekretarz TMM.
Współpraca – Zuzanna Karwot.Plany Towarzystwa Miłośników Marklowic na 2008 r.
- ustalone na posiedzeniu Zarządu w dniu 19 grudnia 2007r.

1.10 stycznia 2008 roku – spotkanie noworoczne i prelekcja Jerzego Kłosoka zatytułowana: Ciekawostki krajoznawczo turystyczne ziemi wodzisławskiej.
2.luty 2008 r.- wycieczka do kopalni Guido i Luiza w Zabrzu.
3.maj 2008r. - wycieczka: „Szlakiem kościołów drewnianych w ziemi rybnicko-wodzisławskiej”
4.wrzesień 2008r. - wycieczka dwudniowa: Kraków- Niepołomice- Bochnia,
5.czerwiec 2008 - spotkanie plenerowe Zarządu TMM.
6.wrzesień – wycieczka rowerowa jedną z marklowickich ścieżek rowerowych – spotkanie w Studzience przy śpiewie i grochówce.
7.październik prelekcja historyczna o drewnianym kościele Św. Walentego w Marklowicach.
8.11 listopada 2008r. - Rocznica Odzyskania Niepodległości – wystawa okolicznościowa (organizator mgr Józef Kłosok)
9.ostatnie miesiące roku; prelekcja – pana Mgr Jerzego Kłosoka – „Śląskie zwyczaje i tradycje” + osoby zaproszone do prowadzenia prelekcji.

Na początku swojej działalności marklowiccy hodowcy działali jako oddział.
W 2006 roku nasi hodowcy zostali zarejestrowani w sądzie i posiadają osobowość prawną i należą do PZHGRiDI, działającego w strukturach Federacji Europejskiej. Marklowicki Klub ma swoją siedzibę w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Aktualnie zrzesza 40 członków, a hodowcy w nim zrzeszeni spotykają się, co miesiąc w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.
Klub nie może narzekać na ilość tzw. sprzętu wystawowego, jak to określają są w tym zakresie samowystarczalni.

Hodują 22 rasy drobiu wodnego, 12 ras drobiu grzebiącego, 16 ras bażantów, 10 ras królików oraz egzotykę, pawie i gryzonie. Co roku czynią starania o pozyskanie nowych klatek na wystawy i pokazy. Organizują w roku od 3 do 5 pokazów oraz jedną wystawę. Poza tym hodowcy biorą udział w wystawach w całej Polsce, a także poza granicami. Marklowiczanie mają na swoim koncie wiele osiągnięć. Na ostatniej wystawie, która miała miejsce w Bukowie ich hodowlane okazy zdobyły 38 pucharów
za zwycięstwo w rasie oraz 12 medali wyróżnienia w rasie. Mogą się pochwalić, tym, że w swoim gronie mają mistrza Polski w kategorii egzotyka, a na ogólnopolskiej wystawie w Poznaniu dwóch członków marklowickiego Klubu oznaczonych
zostało złotym oraz srebrnym medalem. W swoich szaragach mają sześciu sędziów. Marklowiccy hodowcy organizują także szkolenia na temat szczepień w hodowlach oraz rasowości zwierząt. Szkolenia te prowadzą sędziowie oraz lekarze weterynarii.
Pod koniec lutego br. w Klubie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze podsumowujące dotychczasowe działania hodowców.
Prezesem Zarządu
Klubu wybrano Joachima Salamona,
na funkcję wiceprezesa wybrano Kazimierza Salamona.
Ponadto w skład zarządu weszli:
Eugeniusz Koczy – skarbnik,
Augustyn Ledwoń – sekretarz,
Zbigniew Kowalski, Zygmunt Juraszek, Brunon Bluszcz, Damian Gaszczyk.

 Hasło przewodnie Klubu to :

,,Kto lubi zwierzęta i ptaki, to człowiek nie byle jaki''


adres:
Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
,ul. Wyzwolenia 68a,
44-321 Marklowice
telefon: (0 32) 455 06 83 (grzecznościowy)
przewodnicząca: Helena Cichy

Koło zostało założone w 1960 roku i liczyło wówczas 27 osób. Jego ówczesna siedziba mieściła się w obecnym przedszkolu w Marklowicach. Działalność koła polegała między innymi na organizowaniu różnego rodzaju kursów: ogrodniczych, rolniczych, gotowania i wielu innych. Z jego inicjatywy dochodziły do skutku, wspominane do dziś z westchnieniem, wycieczki, potańcówki i wieczorki przy własnym zespole muzycznym. Urządzano także konkursy na najładniejsze otoczenie domostw.

Obecnie koło liczy 100 osób. Corocznie bierze udział w Dożynkach i innych gminnych imprezach kulturalnych, jak choćby w Dniach Marklowic. Organizuje Dzień Kobiet, Dzień Matki, spotkania opłatkowe. Jego członkinie wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze połączone ze zwiedzaniem gospodarstw agroturystycznych. Propagują racjonalne żywienie i żywienie dietetyczne poprzez organizowanie wystaw kulinarnych.

Przy kole działa 18-osobowy zespół regionalny, który swoimi występami uświetnia wiele spotkań i uroczystości państwowych. Często występuje poza granicami gminy, czego przykładem może być udział zespołu w otwarciu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Bierze także udział w przeglądach zespołów regionalnych, z których ostatni odbył się w Czyżowicach.

W październiku 2000 roku koło obchodziło 40-lecie swego istnienia. Jego członkinie otrzymały wiele odznaczeń, wyróżnień i dyplomów, a samo koło zostało uhonorowane zbiorową odznaką za wybitne osiągnięcia.